Matematik öğretimi için oyunlaştırılmış ders tasarımı model önerisi
Gamified lesson design model proposal for mathematics instruction
- Tez No: 685623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SAYGI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
Bu araştırma matematik öğretimi için oyunlaştırılmış bir ders tasarımı modelinin ortaya koyulmasını amaçlamaktadır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için tasarım modelinin ortaya çıkmasında ana rolü oynayan unsurlardan oyunlaştırma tasarım süreci ve süreçte kullanılan matematik öğretme bilgileri ile bu bilgilerin işlevleri incelenmiştir. Araştırmada teorik bilgi ile pratik arasında köprünün kurulmasını, öğretim tasarımcılarına yol gösterilmesini ve matematik öğretiminde oyunlaştırmanın potansiyelinden faydalanılmasını sağlamak için modelin adımlarının ve tasarım ilkelerinin oluşturulmasında tasarım tabanlı araştırma modeli kullanılmıştır. Tasarım tabanlı araştırma taslak modelin, öncül modelin ve nihai modelin oluşturulmasını içeren üç döngüden meydana gelmektedir. Öncül ve nihai modelin oluşturulma döngülerinde öğretim tasarımcısı rolüyle bir devlet üniversitesinde İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı'nda 4. sınıf öğrencisi olan 16 öğretmen adayı yer almıştır. Araştırma sürecinde veriler Konu Alan Bilgisi'nin ölçümüne yönelik ölçekler, video ve ses kayıtları, haftalık raporlar, yansıma raporları, odak grup görüşmeleri ve bireysel görüşmeler, günlükler, dokümanlar ve kontrol listeleri kullanılarak elde edilmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Tasarım tabanlı araştırmanın döngüleri ve alan yazından yola çıkılarak, matematik öğretimi için oyunlaştırılmış ders tasarım modeli önerilmiştir. Bu model spiral, esnek ve dinamik bir yapıya sahip olup, her bir adım önceki veya sonraki adımı etkilemektedir. Model hedef analizi, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme-iyileştirme adımlarından oluşmaktadır. Bu adımlarda yer alan tasarım ilkelerinde hangi oyunlaştırma unsurlarının ve Öğretmek için Matematik Bilgileri'nin kullanılması gerektiğine vurgu yapılmaktadır. Mevcut modelle tasarlanan matematik derslerinin tıpkı alan yazındaki diğer oyunlaştırmanın kullanıldığı çalışmalar gibi öğretim ortamlarında öğrenenlerin motivasyonunu, katılımını ve başarısını olumlu yönde etkileyeceği düşünülmekte, ileriki çalışmalarda matematik öğretiminde oyunlaştırmanın teknoloji açısından ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a gamified lesson design model for mathematics instruction. To this aim, the factors that played the main role in the emergence of the design model were examined. In more detail, the gamification design process, the mathematical knowledge for teaching used in the process, and the functions of the related knowledge were investigated thoroughly. In the research, a design-based research model was conducted to create the steps and design principles of the model. Design-based research consists of three cycles that include the constitution of the draft, the preliminary, and the final model. Sixteen pre-service teachers, who are 4th-year students, in the elementary mathematics teacher education program of a state university, took part in the role of the instructional designer in the formation cycles of the preliminary and final model. During the research, the data were obtained from various data collection instruments and were subjected to content analysis. The final model has a spiral, flexible, and dynamic structure, and each step affects the previous or next steps. The model consists of goal analysis, design, development, implementation, and evaluation-improvement steps. In the design principles of these steps, it is emphasized which gamification elements and Mathematical Knowledge for Teaching should be used. It is expected that the mathematics lessons designed with the current model will positively affect teaching environments, just like the studies in which gamification is used in the literature. It is suggested to consider gamification in mathematics teaching in terms of technology in further studies.