Zeolit katkılı kitosan uygulaması yapılmış tekstil yüzeylerinin antibakteriyel ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Investigation of antibacterial and antioxidant properties of textile surfaces treated with zeolite-added chitosan
  1. Tez No: 685655
  2. Yazar: HATİCE AYBİGE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, kitosan ve doğal zeolit kullanılarak hazırlanan çözeltiler %100 pamuk kumaşa emdirme yöntemiyle uygulanmış ve bu kumaşlar renk, nem yönetimi ve antibakteriyel etkinlik testleriyle incelenip işlem sonrası değişimler karakterize edilmeye çalışılmıştır. Çözeltilerin antibakteriyel etkinlik gösterdiği ideal kimyevi konsantrasyonunun tespiti için minimum inhibitör testi, antioksidan özelliklerinin varlığının araştırılması için de ABTS metodu ile antioksidan kapasite tayini testi yapılmıştır. Hazırlanan çözeltilerin kumaşlar üzerindeki etkilerini gözlemlemek için test sonuçları, SEM görüntüleri ve FTIR spektrumları analiz edilerek çalışmanın etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the solutions prepared by using chitosan and natural zeolite were applied to 100% cotton fabric with impregnation method and these fabrics were examined by color, moisture management and antibacterial efficiency tests and tried to characterize the changes after the process. A minimum inhibitor tests were performed to determine the ideal chemical concentration of the solutions exhibited antibacterial activity. Antioxidant capacity tests were performed by ABTS method to investigate the presence of antioxidant properties. In order to observe the effects of the prepared solutions on the fabrics, the efficiency of studying by analyzing the test results, SEM images and FTIR spectra were evaluated.