Kutanöz malign mealanom olgularının retrospektif analizi
Retrospective analysis of cutaneous malign melanoma cases
  1. Tez No: 685656
  2. Yazar: FIRAT ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kutanöz Malign Melanom Olgularının Retrospektif Analizi Kutanöz malign melanom, tedavi edici veya önleyici birçok çalışma yapılmasına rağmen tüm dünyada, insidansında hızlı artış gösteren kötü prognozlu deri kanseridir. Ülkemizde, malign melanomla ilgili yapılan epidemiyolojik çalışmalar ve hastalık sağ kalım analizleri sınırlıdır. Bu çalışmalar sadece belli coğrafik bölgelerin prevalansını yansıtmaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde tedavi edilen malign melanom hastaların; demografik özellikleri, hastalığın karekteristik özellikleri, evreleme amaçlı Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi uygulamaları, tedavi yaklaşımları ve sağ kalım süreleri, retrospektif olarak değerlendirilmiş olup, güncel literatür bilgileriyle karşılaştırılarak, Türkiye'deki, malign melanom epidemiyolojisine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniğinde, Ocak 2004-Aralık 2013 yılları arasında 10 yıllık dönemi kapsayan, takip ve tedavileri yürütülen 137 kutanöz malign melanomlu hasta geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastaların ortalama takip süresi 33 (8-116) aydır. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve tümörün lokalizasyonun, sağ kalım süresini belirleyici faktörler olmadığı saptanmıştır(p>0,271). En sık baş boyun bölgesi ve alt ekstremite bölgesinde malign melanom görülürken, daha az sıklıkta üst ekstremite bölgesi ve gövdede gözlenmiştir. En sık görülen ve prognozu en kötü olan histopatolojik alt tip olarak, nodüler malign melanom (%46,7) olduğu belirlenmiştir. Genel sağ kalım süresi 69.8±4.8 ay olarak saptanmıştır. Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi uygulanan malign melanomlu hastalarda, Breslow kalınlığı 4mm üstünde (%50.4), Clark invazyon düzeyi 4-5 (%80) veya ülserasyon varlığında(%43.1); mikrometastaz riskinin arttığı, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p:
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Cutaneous Malign Melanoma Cases Although there are several treatment methods and preventive studies, cutaneous malign melanoma is still a skin cancer with poor prognosis and has an increasing incidence worldwide. Studies on malign melanoma are limited to epidemiologic and survival analysis in our country. These studies may only reflect the prevalence at some certain geographical areas. In this study, of the patients treated in our clinic, demographic features, characteristics of the disease, staging-oriented sentinel lymph node biopsies, therapeutic modalities and survival periods are evaluated retrospectively and compared to the current literature to contribute to epidemiology studies of malign melanoma in Turkey. At Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic of Medicine Faculty of Çukurova University, 137 patients, who were treated and followed up for malign melanoma between January 2004 and December 2013, are evaluated retrospectively. The mean follow up period for the patients is 33 months (8-116 months). Age, gender and localization of tumor are not found to be of significant value for survival (p>0,27). Malign melanoma is most prevalent at head and lower extremities while occurring less frequently at upper extremities and trunk. Nodular malign melanoma as a histopathological subtype is the most prevalent (46.7%)and has the worst prognosis. Overall survival period is detected 69.8±4.8 months. Amongst the patients with malign melanoma who have underwent the sentinel lymph node biopsy; Breslow thickness more than 4 mm (50.4%), Clark invasion level of 4-5 (80%) or the presence of ulceration (43.1%) are statistically associated with a significant risk of micro-metastasis (p: