Günübirlik jinekolojik cerrahi uygulanan kadınlara verilen eğitimin kaygı ve ağrı düzeylerine etkisi
The effect of education to womens anxiety and pain levels in daily gynecological surgery. istinye university, institute of health science, obstetrics and gynecology nursing
- Tez No: 685690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmamızda günübirlik jinekolojik cerrahi uygulanan kadınlara verilen eğitimin kaygı ve ağrı düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Müdahaleli klinik araştırma, İstanbul ilindeki Bahçeşehir Üniversitesi Özel Medicalpark Hastanesinde 1 Ocak-30 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, günübirlik jinekolojik işleme özel planlı eğitim verilen 80 müdahale grubu kadın ve standart bilgilendirme yapılan 80 kontrol grubu kadın olmak üzere toplam 160 kadınla tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında veri toplama formu; Sosyo-demografik, obstetrik ve jinekolojik özelliklerin yer aldığı kişisel bilgi formu, durumluk ve süreklilik anksiyete ölçeği, ağrı değerlendirme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizler için R vers. 2.15.3 programı kullanılmıştır. p0.05). Müdahale grubundaki 46-65 yaş grubundaki kadınların durumluk anksiyete puan ortalamaları kontrol grubundaki 46-65 yaş arasındaki kadınlardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kontrol ve müdahale grubundaki kadınların 10.dk ve 1.saat ağrı düzeyleri, durumluk ve sürekli anksiyete toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmemiştir. Bunun yanında kontrol ve müdahale grubundaki kadınların 10dk ve 1.saat ağrı düzeyleri ile durumluluk anksiyete düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Araştırmamızda, kontrol ve müdahale grubundaki kadınların ağrı düzeyleri ve durumluluk anksiyete düzeyleri arasında bir farklılık saptanmamıştır. Bunun nedeninin araştırmamıza katılan kadınların eğitim düzeyinin yüksek olması ve standart bilgilendirme yapılan kontrol grubundaki kadınların yapılan işleme ilişkin yeterli düzeyde bilgi verilmesine bağlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effect of the education given to women who underwent outpatient gynecological surgery on anxiety and pain levels. The clinical trial with intervention was carried out at Bahçeşehir University Private Medicalpark Hospital in Istanbul between January 1st and June 30th, 2020. The study was completed with a total of 160 women, 80 women in the intervention group who were given special planned training for the day-to-day gynecological procedure and 80 women in the control group, who were given standard information. Data collection form for collecting research data; Personal information form including socio-demographic, obstetric and gynecological characteristics, State and Trait Anxiety Scale, Numerical Pain Scale were used. For the analysis of the data obtained in the research, R vers. The 2.15.3 program was used. p0.05). It was determined that the mean state anxiety scores of women aged 46-65 in the intervention group were higher than women aged 46-65 in the control group. It was determined that the trait anxiety mean scores of the women in the intervention group under the age of 30 were higher than the women in the control group under the age of 30. No statistically significant difference was found between the 10th minute and 1st hour pain levels, state and trait anxiety total mean scores of the women in the control and intervention groups. In addition, no correlation was found between the anxiety levels and pain scores of the women in the control intervention groups. In our study, no difference was found between the pain and anxiety levels of women in the control and intervention groups, but no relationship was found between their pain and both state and trait anxiety. The reason for this is thought to be due to the high level of education of the women participating in our study and the fact that the women in the control group, who were given standard information, were given appropriate information about the procedure.