Futbolda oyun stratejilerinin futbolcuların fizyolojik, fiziksel ve taktiksel yeterliliklerine etkisi
The effect of game strategies on physiological, physical and tactical loads of soccer players according to player positions
  1. Tez No: 685691
  2. Yazar: ALİ ENVER KAPELMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı farklı oyun stratejilerinin etkisi doğrultusunda, futbolcuların pozisyonlarına özgü fizyolojik, fiziksel ve taktiksel yüklerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Seksen Türkiye Süper Ligi U21 takımında oynayan 80 futbolcu (19.35 ± 1.6 yaş, 179.4 ± 2.3 cm, 75.6 ± 4.1 kg; M ± SD) çalışmaya katılmıştır. Takımlar kendi arasında 11v11 sekiz hazırlık maçı yapmışlardır. Bir takım“Topa Sahip olma ve Takım Halinde Savunma”stratejisini uygularken, diğer takım“Savunmada Derinlik ve Kontra atak”stratejisini uygulamıştır. Diziliş“4-2-3-1”olarak sabit tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to determine position specific loads in compliance with different tactical strategies. Materials and Methods: Eighty Turkish Super League U21 players (19.35 ± 1.6 years, 179.4 ± 2.3 cm, 75.6 ± 4.1 kg; M ± SD) participated in this study. Players completed eight different 11v11 friendly matches own between. While one team practised ball possesion and team as a defend strategy, other team carried out counter attacking strategy. Formation hold steady as“4-2-3-1”. Matches played 2*20 minutes by using two and a third of the pitch.