Erken dönem yanık hastalarında metabolizma hızına göre belirlenen egzersiz protokolünün koagülasyon, fibrinolitik aktivite ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of exercise protocol determined according to metabolic rate in early burn patients on coagulation, fibrinolytic activity and functional capacity
- Tez No: 685689
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, erken dönem yanık hastalarında metabolizma hızına göre belirlenen egzersiz protokolünün koagülasyon, fibrinolitik aktivite ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Merkezi, servis ve yoğun bakım ünitesinde yatan toplam 25 hasta dahil edildi. Hastalar tabakalı randomizasyon yöntemiyle, 1-standart tedavi grubu, 2- standart tedavi +aerobik eğitim grubu, 3- standart tedavi + metabolizma hızına göre geliştirilen egzersiz protokolü grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bireyler hastaneye yattıkları ilk günden itibaren 6 hafta boyunca haftalık olarak değerlendirildi. Koagülasyon ve fibrinolitik aktivite değerlendirilmesi için D-Dimer, fibrinojen, trombosit ferritin, protrombin zamanı (PT), aktive parsiyel tromboplastin zamanı (APTT) biyokimyasal parametreleri kullanılırken, fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesi için de 6 dakika yürüme testi (6DYT), fizyolojik tüketim indeksi (FTİ) ve MRC kas kuvvet ölçümleri kullanıldı. Tüm hastaların metabolizma hızlarının ölçümü için taşınabilir indirekt kalorimetre kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of exercise protocol determined according to metabolic rate on coagulation, fibrinolytic activity and functional capacity in patients with early burns. A total of 25 patients hospitalized in the Burn Center, service and intensive care unit were included in the study. The patients were divided into 3 groups as 1-standard care, 2-standard care + aerobic training group, 3-standard care + exercise protocol determined according to metabolic rate by stratified randomization method. Individuals were evaluated weekly for 6 weeks from the first day of hospitalization. D-Dimer, fibrinogen, platelet ferritin, prothrombin time (PT), activated partial thromboplastin time (APTT) biochemical parameters were used to evaluate coagulation and fibrinolytic activity, while 6-minute walking test (6DYT), physiological consumption index (FTİ) and MRC muscle strength measurements were used to evaluate functional capacity. Portable indirect calorimeter was used to measure the metabolic rates of all patients.