KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğretim elemanı kliniğinde yapılanendodontik tedavilerin incelenmesi: Uzun dönemli bir retrospektifçalışma
Investigating of root canal treatment which performed by research assistant and specialist doctor at Faculty of Dentistry, Karadeniz Technical University: A Long Term Retrospective Study
  1. Tez No: 685695
  2. Yazar: SEREN BEYKOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Kliniği'nde öğretim üyesi elemanları tarafından yapılan kanal tedavilerinin değerlendirilmesi ve başarı oranının araştırılmasıdır.Demografik faktörlerden yaşın, diabet varlığının, çene lokalizasyonun, diş lokalizasyonun, endodontik tedavi sonrası yapılan üst restorasyonun, restorasyon marjinleririn uyumunun ve post-core restorasyon varlığının kök kanal tedavisinin başarısı üzerinde etkili olmadığı tespit edilmiştir. Ancak, cinsiyet, diş grubu, tedavi öncesi pulpal ve periapikal durum, kök kanal tedavisinin sonlandırılma yeri, homojenitesi ve şekli ve dişin ağız içindeki fonksiyonu gibi faktörlerin kök kanal tedavisinin başarısını etkileyebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate of root canal treatments performed by faculty members in KTU Faculty of Dentistry Endodontic Clinic and investigate the success rate.According to the results of our study; age, diabetes, jaw localization, tooth localization, post-endodontic restoration, harmony of restoration margins and presence of post-core restoration were not effective factors on the results of root canal treatment. Gender, dental group, pre-treatment pulpal and periapical condition, ending of root canal treatment, its homogeneity and shape, and the function of the tooth in the mouth were factors that affect the results of root canal treatment.