Meme kanseri hücrelerinde bor bileşiklerinin anti-enflamatuar etkisinin araştırılması
Investigating the anti-inflamatory effect of boron compounds in breast cancer cell line
- Tez No: 685699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ERBAYKENT TEPEDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Meme kanseri, süt bezi veya süt kanalındaki hücrelerde meydana gelen çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli gösteren tümoral oluşumdur. Enflamatuvar meme kanseri ise nadir görülen ve hızla ilerleyen meme kanserinin en agresif formudur. Enflamatuvar meme kanserinin tümörogenezinde etkili olan sinyal yolakları ise NFκB, JAK-STAT3, COX2, IL-6, IL-8 ve IL-10'dur. Özelikle TNF-α ve IL-1 gibi pro-enflamatuvar sitokinler, bakteriyel ve viral ürünler ve hücresel stres gibi uyaranlar varlığında sinyal yolakları transkripsiyonel (NFκB aracılığıyla transkripsiyonel aktivasyon) ve posttranskripsiyonel (p38 MAPK aracılığıyla mRNA stabilizasyonu) seviyede IL-8 ekspresyonunu hızlı bir şekilde aktive etmektedir. İnsan organizmasına alınan bor ve türevlerinin vücut sıvılarında %96 oranında borik asit (B(OH)2) olarak temsil edildiği kabul edilmektedir. Bor, enflamasyon sürecinde artan enzimatik aktiviteleri azaltacak bir represyon sinyali olarak fonksiyon göstermekte ve enflamatuvar hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Yapılan çalışmalar, borun anti-eflamatuvar ajan olarak rol oynayabileceğine dair kanıtlar sunmasına rağmen moleküler mekanizması henüz aydınlatılmış değildir. Bu tez çalışmasında, borik asit (BA) ve etidot 67 (ETD67) bor bileşiklerinin meme kanseri hücrelerinde anti-enflamatuvar etkileri araştırıldı. MTT hücre canlılığı testleri ile IC50 değerlerinin belirlenmesinin ardından TNF-α uygulanarak enflamatuvar ortam yaratılan MCF-7 hücrelerinde IL-8, IL-6, NFκB, IκBα gibi enflamasyon prosesinde rol oynayan moleküllerin qRT-PCR ve western blot metodolojileri ile transkripsiyonel ve translasyonel regülasyonları incelendi. Elde edilen sonuçlar ile bor bileşikleri varlığında sitokin salınımlarının azalabileceğine, NFκB sinyal yolağının aktivasyonunun engellenebileceğine ve PARP aracılığıyla apoptozun tetiklenebileceğine dair kanıtlar elde edildi. Özellikle ETD 67 olmak üzere bor bileşiklerinin meme kanseri gibi diğer kanser türlerinde anti-enflamatuvar ajanlar olarak rol oynayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
factors occurring in the cells of the mammary gland or milk duct and has the potential to spread to other organs. Inflammatory breast cancer is the rarest and most aggressive form of rapidly progressive breast cancer. Signaling pathways that are effective in the tumorigenesis of inflammatory breast cancer are NFκB, JAK-STAT3, COX2, IL-6, IL-8 and IL-10. Especially in the presence of stimuli such as pro-inflammatory cytokines such as TNF-α and IL-1, bacterial and viral products, and cellular stress, signaling pathways accelerate IL-8 expression at transcriptional (transcriptional activation via NFκB) and posttranscriptional (mRNA stabilization via p38 MAPK) levels. somehow activates it. It is accepted that boron and its derivatives taken into the human organism are represented as 96% boric acid (B(OH)2) in body fluids. Boron functions as a repression signal that will reduce the increased enzymatic activities in the inflammatory process and reduce the risk of developing inflammatory diseases. Although studies provide evidence that boron may play a role as an anti-inflammatory agent, its molecular mechanism has not yet been clarified. In this thesis, the anti-inflammatory effects of boric acid (BA) and etidote 67 (ETD67) boron compounds in breast cancer cells were investigated. After the determination of IC50 values with MTT cell viability tests, the transcriptional and translational regulation of molecules that play a role in the inflammation process, such as IL-8, IL-6, NFκB, IκBα, in MCF-7 cells, in which an inflammatory environment was created by applying TNF-α, were examined by qRT PCR and western blot methodologies. With the results obtained, evidence was obtained that cytokine releases can be reduced in the presence of boron compounds, activation of NFκB signaling pathway can be prevented and apoptosis can be triggered through PARP. It was concluded that boron compounds, especially ETD 67, may play a role as anti-inflammatory agents in other cancer types such as breast cancer.