Metan yakıtlı buji ateşlemeli motor çevrimlerinin karşılaştırmalı ekserji analizi
Comparative exergy analysis of methane fuelled spark ignition engine cycles
- Tez No: 685698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİNÇER BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, doğal gaz ya da biyometan gibi alternatif yakıt kullanan motorlarda, hava-yakıt oranı, türbülans seviyesi ve buji konumunun yanma ve motor performansı üzerindeki etkileri enerjinin kullanılabilirliği açısından incelenmiştir. Bu amaçla tek silindirli, buji ateşlemeli, metan yakıtı ile çalışan disk biçimli optik silindir kapağına sahip bir motordan, iki farklı hava/yakıt oranı (stokiyometrik karışım, = 1,0 ve fakir karışım, = 0,8), üç farklı emme portu giriş açısı (0˚, 20˚, 40˚), üç farklı buji konumu (merkezden ateşleme, orta radyustan ateşleme ve kenardan ateşleme)ve 1500 dak-1 motor devri çalışma şartlarında alınmış silindir içi basınç verilerine ekserji analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde, yanma ve motor performans parametrelerinin yanı sıra, ısı ile transfer edilen ekserji, işle transfer edilen ekserji, tersinmezlikler, yakıtın kimyasal ekserjisi ve toplam ekserji gibi ekserji bileşenleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the air fuel ratio, turbulence and spark plug position on combustion and engine performance in engines running with alternative fuels such as natural gas or biomethane were investigated in terms of energy availability. For this purpose, exergy analysis has been applied to the in-cylinder pressure data taken from a single-cylinder, spark ignition engine with a disc-shaped optical cylinder head operating with methane fuel, at two different air/fuel ratios (stoichiometric mixture, = 1,0 and lean mixture, = 0,8) and three different inlet angles (0˚, 20˚, 40˚), three different spark plug positions (central ignition, mid-radius ignition, and side ignition), and 1500 rpm engine speed operating conditions. As a result of the analyses, besides combustion and engine performance parameters, exergy components such as exergy transferred by heat, exergy transferred by work, irreversibility, chemical exergy of the fuel and total exergy were calculated.