Investigation of battery chargers for telecommunication equipment and design of an automatic gain control unit
- Tez No: 6857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET HABERLEŞME SİSTEMLERİNDE KULLANILAN AKÜ ŞARJ CİHAZLARININ ARAŞTIRILMASI VE OTOMATİK KAZANÇ KONTROL ÜNİTESİNİN TASARIMI SEN, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Elekrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Muammer ERMİŞ Mayıs 1989, 144 sayfa Bu çalışmada, haberleşme sistemlerinde kullanılan başlıca akü şarj cihazları incelenmiş ve bunlardan yarım- kontrollu köprü doğrul tucu devresi tasarım ve gerçekleştirme için seçilmiştir. Seçilen doğrul tucunun güç ve otomatik kazanç kontrol devresi, 50 A, 24 V D. A. akü-yük bileşiminin şarj ve kaynak gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Otomatik kazanç kontrol devresi fonksiyonel olarak beş ayrı kısımdan oluşmaktadır: 1) Kontrol devresi, 2) yavaş başlatma devresi, 3) şebeke denetleyici devresi, 4) tetikleme darbeleri üretme devresi, 5) sürücü devresi. Tasarım aynı zamanda, elle seçilebilir tampon ve hızlı şarj işletim koşullarında sabit- akım ve sabit-geril im şarjlarını karşılamak üzere gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistemin elektiriksel çalışması deneysel olarak elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : Doğrul tucu, akümülatör şarjı, otomatik kazanç kontrol ünitesi. So^OlO'D -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF BATTERY CHARGERS FOR TELECOMMUNICATION EQUIPMENT AND DESIGN OF AN AUTOMATIC GAIN CONTROL UNIT SEN, Mehmet M.S. in E.E.E. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Muammer ERMIS May 1989, 144 pages In this research work the main battery charger con-figurations ?for telecommunication equipments are investigated and amongst them the half -control led bridge rectifier configuration is chosen for design and implementation. The Power Circuit and the Automatic Gain Control Unit of the chosen rectifier configuration are designed to meet supply and charging requirements of 50 A, 24 V D.C. battery- load combination. The Automatic Gain Control Unit consists of five main functional parts: 1) Control circuit, 2) softstart circuit, 3) mains supervision circuit, 4) switch- on pulses generation circuit, 5) driver circuit. It is also designed to maintain constant-current and constant-voltage charging with manually selectable float and boost modes of operation. The complete electrical performance of the resulting system is obtained experimentally. Key words : Rectifier, battery charging, Automatic Gain Control Unit. bo3.oi.o5 - iii-