Retinal ven tıkanıklığı geçiren hastalarda retina ve optik disk özelliklerinin optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of retinal and optic disc properties by optical coherence tomography angiography in patients with retinal vein occlusion
- Tez No: 685701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
AMAÇ: Retinal ven tıkanıklığı geçiren hastalarda optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) yardımı ile retina ve optik disk parametrelerinin değerlendirilerek kontrol grubu ile karşılaştırılması, görme keskinliği ve yaş ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 104 (kadın: 50, erkek: 54) hastanın 104 sağ gözü dahil edilmiştir. 53 RVT hastası ile 51 kontrol grubunun en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ile birlikte OKTA ölçümleri ile elde edilen yüzeyel kapiller pleksus (YKP), derin kapiller pleksus (DKP), damar yoğunlukları (DY), foveal avasküler zon (FAZ) ölçümleri, dış retina (DR),koryokapillaris (KK) akım alanları (AA), tüm alan peripapiller damar yoğunluğu (TA-PPDY), peripapiller damar yoğunluğu (PPDY) ve retina sinir lifi tabakası (RSLT) değerleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Görme keskinliği, yaşveOKTA parametreleri arasındaki korelasyon incelendi. RVT hastaları, uygulanan tedavi ve eşlik eden risk faktörü durumuna göre alt gruplara ayrıldı ve gruplar OKTA parametreleri açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Cinsiyetler arasında RVT sıklığı ve OKTA ölçümleri açısından anlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Toevaluate the retina and optic disc parametersin patients with retinal vein occlusion by optical coherence tomography angiography (OCTA)andcompare them with the control group, and examine the relationship between visual acuity and age. MATERIALS AND METHODS: 104 right eyes of 104 (female: 50, male: 54) subjects were included in the study. The best corrected visual acuity (BCVA) of 53 RVT patients and 51 control groups, together with the superficial capillary plexus (SCP), deep capillary plexus (DCP) vessel densities (VD), foveal avascular zone (FAZ) measurements, outer retina ( DR), choriocapillaris (CC) flow fields (AA), whole area peripapillary vessel density (TA-PPDY), peripapillary vessel density (PPDI) and retinal nerve fiber layer (RNFL) values obtained by OCTA measurements were compared between the groups.The correlations between visual acuity, age and OCTA parameters were examined. RVT patients were divided into subgroups according to the treatment applied and the accompanying risk factor status, and the groups were compared in terms of OCTA parameters. RESULTS: There was no significant difference between genders in terms of RVT frequency and OCTA measurements.