Self/other differentiation based on present vs past tense cues in Turkish culture
Türk kültüründe kendimizin ve başkalarının düşüncelerini şimdiki ve geçmiş zaman kipleri dayanağında ayırt etme
- Tez No: 685703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEDEDIAH W. P. ALLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmalar kendimizin ve başkalarının düşüncelerini örtük bir şekilde fark edebildiğimizi ortaya koymuştur. Fakat örtük olarak gerçekleştirilen bu bilişsel süreçlerin bilinçli olarak gerçekleştirilen bilişsel süreçlerden ne kadar farklı olduğu henüz belirlenememiştir. Bu konuya açıklık getirmek amacıyla gerçekleştirilen bir çalışmada yetişkinlerin kendi düşüncelerini başkalarının düşüncelerinden daha çabuk anlamlandırdığı bulunmuştur (Bradford et al., 2015; 2018). Özellikle, yetişkinler, başkalarının düşüncelerinden kendi düşüncelerine geçmeyi gerektiren soruları kendi düşüncelerinden başkalarının düşüncelerine geçmeyi gerektiren sorulardan daha kolay bulduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, insanların kendi düşüncelerini otomatik ve bilinç dışı olarak anlamlandırabildiği ileri sürülmüştür. Başkalarını düşünlerini anlamlandırmak için ise bilinçli düşünme gerektiren Açık Zihin Kuramı becerilerinin kullanılması gerektiği düşünülmüştür. Bu çalışmada, verilen soruların içeriğinin katılımcıların kendi ve başkalarının düşünceleri arasında geçiş yapma performanslarına etkisi incelenmiştir. Katılımcıların kendi düşünceleri ile ilgi sorular başkalarının düşünceleri ile ilgili sorulardan daha somut ipuçları (örneğin, kişisel ve geçmiş deneyimler) içerdiği için daha kolay anlamlandırılmış olabileceği düşünülmüştür. Başkalarının düşünceleri ile ilgili soruları daha somut ipuçları ile sunmak amacıyla tüm sorular DI'lı geçmiş zaman ile sorulmuştur. Bu sayede başkalarının düşüncelerini anlamlandırmanın kendi düşüncelerimizi anlamlandırmamız kadar kolay olup olamayacağı araştırılmıştır. Kültürel faktörlerin katılımcıların performanslarına olan etkisini incelemek amacı ile bireycilik ve toplulukçuluk eğilimlerini ölçen bir anket de çalışmaya eklenmiştir. Bulgular önceki çalışmalarda olduğu gibi katılımcıların, başkalarının düşüncelerinden kendi düşüncelerine geçmeyi kendi düşüncelerinden başkalarının düşüncelerine geçmekten daha kolay bulduğunu göstermiştir. Sonuçlar sosyal bilişe“zengin”,“orta-derece”ve“zayıf”bakış açılarından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The literature provides various studies that showed human beings' implicit awareness of their own and others' mental states (i.e., implicit Theory of Mind, ToM abilities). However, how much these implicit processes are qualitatively different from the explicit ToM abilities is an open question to investigate. To explore this issue, Bradford et al. (2015; 2018) conducted a study that showed it was easier for adults to adopt“self”perspectives than“other”perspectives. Importantly, participants found shifting from other- to self-oriented perspectives easier than shifting from self- to other. Bradford et al. concluded that self-oriented mental states might be automatically processed when thinking about others but that other-oriented mental state attribution requires consciously controlled processes. In the current study, we explored whether the task demands from Bradford et al.'s study affect participants' performances across shifting conditions. Self-oriented perspectives might be always processed faster than other-oriented perspectives because they might include more concrete cues (e.g., past and personal experiences). To provide more concrete cues for the other-oriented perspective questions, participants were presented with Bradford et al.'s paradigm using the Turkish past-tense with the direct evidential marker, -DI. This manipulation allowed investigating whether other-oriented perspectives could be processed as fast as self-oriented perspectives. In order to also investigate the impact of cultural factors on the participants' performances, an Individuals-Collectivism survey was included. The results of the study showed similar findings with Bradford et al. (2015; 2018) in that participants more easily shifted from other- to self-oriented perspectives compared to self- to other-oriented perspectives. The results were discussed based on the current approaches (i.e., lean, middle-ground, and rich accounts) to social cognition.