Parents' and children's perception of restaurant ınclusivity
Ebeveynlerin ve çocukların restoranların kapsayıcılığına ilişkin algısı
  1. Tez No: 685704
  2. Yazar: BÜŞRA ALTINTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Restoranlar herkesin erişim hakkına sahip olduğu sosyal mekanlardır. Restoranların ebeveynler ve çocuklar için ne kadar kapsayıcı olduğu önemlidir. Ancak, aile ve çocuk perspektifinden restoran kapsayıcılığı konusuna önceki çalışmalarda yeterince odaklanılmamıştır. Bu çalışma, ebeveynlerin ve çocukların restoranların kapsayıcılığını nasıl algıladıklarını anlamayı ve algılarında herhangi bir farklılık olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu araştırma, bir restoran ortamında ebeveynlerin ve çocukların önceliklerini karşılaştırmalı bir yaklaşımla görmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, restoran ortamının ebeveynler ve çocuklar için yemek yemenin yanı sıra başka önemli işlevleri olup olmadığına da değinmektedir. Çalışma için karma metodolojik yaklaşım benimsenmiştir. Kırk ebeveyn ile çevrimiçi anket yapılmış, 60 çocukla birebir görüşme yapılmış ve araştırmaya katılan çocuklardan 30 tanesinin yaptığı resimleri içeren çizim yöntemiyle görüşmeler desteklenmiştir. Araştırmanın bulguları restoran ortamında ebeveynlerin ve çocukların algıları ve öncelikleri arasında farklılıklar olduğunu göstermektedir. Ayrıca restoranın ebeveynler ve çocuklar için yemek yemenin yanı sıra başka önemli işlevleri de var. Özellikle çocuklar, restoranları oyun oynamalarına ve sosyalleşmelerine olanak tanıyan bir sosyal mekan olarak görmektedir. Bunun yanı sıra, çocuk çizimleri analizi metodu restoran kapsayıcılığı bağlamında ilk kez destekleyici bir yöntem olarak uygulanmış ve karma metodoloji kullanımının çocuk araştırmaları için faydalı olduğu doğrulanmıştır. Bu çalışma, restoran ortamlarında ebeveyn ve çocuk kapsayıcılığı ile ilgili bilgilerin geliştirilmesine yardımcı olmakta ve ayrıca kapsayıcılığı artırmak için öneriler ve makul düzenlemeler sunarak aile katılımı konusunda tasarımcılara ve restoran yöneticilerine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Restaurants are public spaces which everyone has the equal right to access. It matters how inclusive the restaurants are for parents and children. However, the issue of restaurant inclusiveness from the family and child perspective has not been a frequent focus on previous studies. This study aims to understand how parents and children perceive restaurants' inclusivity and to examine whether there are any differences in perceptions of them or not. Furthermore, it aims to see parents' and children's priorities in a restaurant with a comparative approach. Moreover, it addresses if there are any notable functions of the restaurant besides eating for parents and children. A mixed methodological approach was used for the study. An online questionnaire was conducted with 40 parents, one-to-one interviews were carried out with 60 children, and interviews were supported with a drawing method, including the drawings of 30 of the children who participated in the study. The findings of the study show that there are differences between the perceptions and priorities of the parents and children in a restaurant environment. Additionally, restaurants have other notable functions besides eating for parents' and children. Especially children perceive the restaurant as a public space that allows them to play and socialize. Furthermore, children's drawing analysis method was applied in a restaurant inclusivity context for the first time and confirmed that the use of mixed methodology is beneficial for children's studies. This study helps to improve the knowledge about parent and child inclusivity in restaurant environments and also, it contributes to designers and restaurateurs regarding family inclusivity by offering recommendations and reasonable adjustments to increase inclusivity.