Concordance and Islamization in civil-military relations: A comparative study of Pakistan and Turkey
Sivil-asker ilişkilerinde concordance (uyum) ve İslamileşme: Pakistan ve Türkiye örneklerinin karşılaştırılmalı analizi
  1. Tez No: 685705
  2. Yazar: FARIA PITAFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Rebecca Schiff tarafından önerilen concordance (uyum) teorisini test etmek ve yeniden analiz etmek için bu tez, nitel bir yaklaşım kullanarak bunu iki vaka çalışmasına – Pakistan'daki 1999 askeri darbesi ve Türkiye'deki 2016 darbe girişimine - uygulamaktadır. Ordu, siyasi seçkinler ve yurttaşlar arasındaki 'concordance'ın iç askeri müdahaleyi önleyip önlemediğini sorgulayan çalışma, bağımlı değişken olarak askeri darbe faktörüne odaklanmaktadır. Karşılaştırmalı bir vaka analizi yaklaşımı kullanılarak, yalnızca concordance düzeyi, iki çoğunluğu Müslüman demokraside dört uyum göstergesine (subayların sosyal bileşimi, işe alma yöntemi, siyasi karar verme süreci ve askeri tarz) dayalı olarak değerlendirilmekle kalınmamakta, ayrıca ordulardaki İslamileşmenin concordance sağlamadaki veya önlemedeki rolünü de araştırmaktır. Pakistan'ı 1988-1999 döneminde yüksek oranda İslamileşmış bir ordu, İslami bir anayasa ve laik olmayan bir sivil hükümetle, ordusu düşük ve örtülü İslamileşen, laik bir anayasaya ve tam laik olmayan bir sivil hükümete sahip Türkiye ile karşılaştırarak (2002-2016 döneminde), bu çalışma, orduda İslamileşmenin, belirli koşullara bağlı olarak iç askeri müdahaleye hem yardımcı olduğu hem de engellediği sonucuna varmaktadır. Bu araştırma concordance teorisini doğrulamakla birlikte, üç aktör arasında var olabilecek farklı uyum türlerini tartışarak, Müslüman çoğunluklu devletlerde kültürün önemli bir parçası olarak İslamileşmenin rolünü de vurgulayarak teoride mütevazi değişiklikler önermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to test and reanalyze the theory of concordance proposed by Rebecca Schiff, this thesis applies it to two case studies – Pakistan's 1999 coup and Turkey's 2016 coup attempt – using a qualitative approach. Inquiring whether concordance among the military, the political elites, and the citizenry prevents domestic military intervention, the study focuses on the military coup outcome as its dependent variable. By using a comparative case analysis approach, not only the level of concordance is evaluated based on four indicators of concordance – social composition of officer corps, recruitment method, the political decision-making process, and military style – across two Muslim-majority democracies, but the role of Islamization in the military in achieving or preventing concordance is also explored. Comparing Pakistan with a highly Islamized military, an Islamic constitution, and a non-secular civilian government in the 1988-1999 period, and Turkey whose military has low and covert Islamization, a secular constitution, and a non-secular civilian government in the 2002-2016 period, this study concludes that Islamization in the military both aids and prevents concordance and hence, domestic military intervention, depending on specific conditions. Furthermore, although this research verifies concordance theory, it also proposes modest modifications to the theory by presenting different types of concordance that may exist among the three actors and highlighting the role of Islamization as an essential part of the culture in Muslim-majority states.