The United States' nuclear non-proliferation failure in the 1970s: The cases of India and Pakistan
Amerika Birleşik Devletleri'nin 1970'lerde nükleer yayılmayı önlemede başarısızlığı: Hindistan ve Pakistan örnekleri
  1. Tez No: 685706
  2. Yazar: UMER HUSSAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVID E. THORNTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
1970'li yıllarda ABD devleti nükleer yayılımın tehlikelerine karşı oldukça temkinli olmaya başladı. İyi işleyen ve uluslararası yayılmanın önlenmesine karşı bir rejimin yokluğu, ABD'nin etkisi dışında olan birçok milletin nükleer silahlara erişebileceği bir dünyaya olan korkularını şiddetlendirdi. Bu tezde, iki Güney Asya milleti olan Hindistan ve Pakistan örnekleri araştırılmaktadır. Hindistan'ın 1974 yılındaki barışçıl nükleer patlaması, kısmen ABD'nin yayılmanın önlenmesine verdiği düşük önceliğin bir sonucuydu. Bu ABD'yi ve tüm dünyayı şaşırttı ve Hindistan'ın nükleer güçler arasında yer alması, ABD'nin nükleer yayılımın önlenmesine karşı bir planı yeniden düşünmesine yol açtı. Hindistan'ın 1974 yılındaki patlaması ayrıca Pakistan'ın nükleer silahlar programının hızlanmasına zemin hazırladı. Pakistan'ın nükleer planı, Hindistan'dan deneyimlediği var olan tehdit ve nükleer şantaj olasılığından şekillenmişti. ABD'den güvenliği güvence altına almak için birçok başarısız denemeden sonra, Pakistan uluslararası yayılımın önlenmesine karşı rejimi Hindistan ile eşitliğini korumaya çalışmak için hiçe saydı. ABD devletinin Pakistan'ın güvenliğine yönelik kendini tamamen adamaması kararı, Pakistan'a güvenilmez bir müttefik olarak görünerek yayılımın önlenmesinde kapsamlı amaçlarını baltalamasıyla sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
During the 1970s, the US government started becoming increasingly wary of the dangers of nuclear proliferation. The absence of a well-functioning international regime of non-proliferation compounded the United States' fears of a world in which multiple nations outside their sphere of influence could acquire nuclear weapons. In this thesis, I explore the cases of two South Asian nations, India and Pakistan. The Indian peaceful nuclear explosion of 1974 was the result of a relatively low priority given to non-proliferation by the US. It took the US and the world by surprise and India's accession to the ranks of the nuclear powers led to a rethinking of US nuclear non-proliferation policy. India's 1974 explosion also paved the way for the acceleration of Pakistan's nuclear weapons programme. Pakistan's nuclear policy was shaped out of a perceived existential threat and possibility of nuclear blackmail that it faced from India. After several failed attempts to secure security guarantees from the US, Pakistan disregarded the international non-proliferation regime to try to maintain parity with India. The US government's decision not to commit itself fully to Pakistan's security was what ended up undercutting its broader non-proliferation goals by making it seem an unreliable ally to Pakistan.