Hz. Osmân mushaflarının imla özellikleri ve imlanın kırâat açısından değeri
Spelling featers of Hz. Uthman's mushafs and the value of import in terms of kiraat
  1. Tez No: 685716
  2. Yazar: EDİBE EMİNOĞLU KÜRKÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Vahiy, Hz. Peygamber'e (s.a.v.) indirilmesinden itibaren farklı yazı malzemeleri üzerine yazılarak kayıt altına alınmıştır. Yazılı âyetler bu dönemde bir mushaf haline getirilmemiştir. Hz. Ebû Bekir (r.a.) döneminde meydana gelen savaşlarda birçok hafız sahâbînin şehit olması üzerine Kur'ân'ın cemʻ edilme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Hz. Osmân (r.a.) döneminde İslâm coğrafyasının genişlemesi nedeniyle farklı bölgelerdeki Müslümanlar arasında kırâat ihtilafları baş göstermiştir. Hz. Osmân (r.a.) söz konusu kırâat ihtilaflarını sahihleri ile sınırlamak ve Müslümanlar arasında kırâat birliği sağlamak amacıyla Zeyd b. Sâbit (r.a.) başkanlığında bir istinsâh komisyonu oluşturmuştur. Kureyş lehçesi esas alınarak istinsâh edilen mushaflar farklı İslâm beldelerine birer muallim sahâbî eşliğinde gönderilmiştir. Beldelere gönderilen mushaflar arasında, bazı imlâ farklılıkları olmuştur. Mütekaddimun âlimler, Hz. Osmân'ın (r.a.) teksir ettiği ilk mushaflar arasındaki bazı farklılıkları ve aynı mushafta mükerrer olarak yazılan aynı yapıdaki bazı kelimelerin farklı imlâ ile yazılmış olması ile bunların imlâ özellikleri (resmü'l-mushaf) üzerinde araştırmalar yapmışlardır. Biz de çalışmamızda, Hz. Osmân (r.a.) döneminde istinsâh edilen mushaflarda elif“ا”, yâ“ي”ve vâv“و”harflerinin hazf veya ziyâde edilerek yazılması, aynı yapıdaki kelimenin bazı yerlerde bitişik bazı yerlerde ise ayrı yazılması, hemzenin çeşitli durumlardaki yazımı, mushafların imla hususunda ittifak halinde olduğu kelimeler ve mushafların imla konusunda ihtilâf ettiği kelimeleri başlıklar altında inceledik.
Özet (Çeviri)
Revelation, since it was revealed to The Prophet Muhammad (PBUH), has been recorded by writing on different writing materials. Written verses have been not turned into a Mushaf in this period. During the reign of Hadrat Abu Bakr (r.a.), the need for the compilation of the Qur'an arose after the martyrdom of many Huffaz Companions in the wars. Due to the expansion of the Islamic geography during reign of Hadrat Uthman (r.a.), recitation disputes arose among Muslims in different regions. Hadrat Uthman (r.a.) established a commission of istinsâh (copy) under the chairmanship of Zaid B. Thabit (r.a.) in order to limit the disputes in question with their authentic ones and to ensure unity among Muslims. The Mushafs, which were copied on the basis of the Quraysh dialect, were sent to different Islamic cities in company with a Companion teacher. The Mushafs which were sent to the towns showed slight differences in terms of spelling. Predecessor scholars have conducted researches on some differences among the first Mushafs that Hadrat Uthman (r.a.) duplicated, and same Mushaf in which some words of the same structure which were written repeatedly in the same Mushaf, were written with different spellings and their orthographic features (Official-Mushaf) In our study, in the Mushafs that were copied during reign of Hadrat Uthman (r.a.) we examined the writing of the letters alif“ا”, yâ“ي”and wâv“و”by reduction, the writing of the letters alif“ا”, yâ“ي”and wâv“و”by addition, the writing of the same word adjoining in some places and separately in others, the spelling of hamza in various situations, the words in which the Mushafs are in agreement with orthography and the words in which the mushafs disagree on orthography under the headings.