Standart görüntüleme yöntemleri ile lokalize edilemeyen veya uyumsuz sonuçlar elde edilen primer hiperparatiroidili olgularda 4 boyutlu bilgisayarlı tomografi'nin yeri
The role of 4 dimensional computed tomography in patients with primary hyperparathyroidism which had nonlocalizing or inconsistent results with standard imaging methods
- Tez No: 685717
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA HEKİMSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Paratiroid adenomlarının preoperatif görüntülenmesinde 4BBT, US ve sintigrafi ile tespit edilemeyen paratiroid adenomlarını saptayabilmekte, lenf nodları ve tiroid nodülleri gibi yapılardan adenomların ayırt edilmesini sağlayarak lokalizasyonlarını doğru bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Çalışmamızda US ve sintigrafi ile lokalize edilemeyen veya birbiriyle uyumsuz sonuçlar elde edilen primer hiperparatiroidili olguların 4 boyutlu Bilgisayarlı Tomografi ile değerlendirilmesi ve 4BBT'nin tanı koymadaki değerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya 2019-2021 yılları arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran US ve sintigrafi ile lokalize edilemeyen veya birbiriyle uyumsuz sonuçlar elde edilen primer hiperparatiroidili toplam 25 hasta dahil edilerek 4BBT ile değerlendirildi. Poliklinikte istenmiş olan laboratuvar verileri kayıt edildi. Boyun US, sintigrafi ve 4BBT'den elde edilen veriler patoloji sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada Boyun US, sintigrafi ve 4BBT'nin paratiroid adenomlarını saptama sensitivitesi sırasıyla %68, %12 ve %100 olarak bulundu. Paratiroid adenomlarının lateralizasyon tespitinde US ve sintigrafinin sensitivitesi sırasıyla %88 ve %33 olarak hesaplanırken, 4BBT'nin lateralizasyon sensitivitesi ise %92 olarak bulundu. Lokalizasyon saptanmasında da en sensitif yöntem %80 oranıyla 4BBT iken, US'nin sensitivitesi %64 idi. Sintigrafide ise hiçbir adenomun lokalizasyonu doğru tespit edilemedi. Sonuç: Çalışmamızda US, sintigrafi ve 4BBT'nin; paratiroid adenomlarını saptama, lateralizasyon ve lokalizasyon sensitivitelerine bakıldığında en sensitif yöntemin 4BBT olduğu gösterilmiştir. Boyun US ve sintigrafi ile lokalize edilemeyen veya uyumsuz sonuçlar elde edilen primer hiperparatiroidili olgularda 4BBT'nin paratiroid adenomlarını saptamasının yanı sıra doğru lokalize edebilmesi hastaların cerrahide kür olmasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Role of 4 Dimensional Computed Tomography in Patients with Primary Hyperparathyroidism Which Had Nonlocalizing or Inconsistent Results With Standard Imaging Methods Introduction and Objective: 4 Dimensional Computed Tomography (4DCT); not only can detect parathyroid adenomas that cannot be detected in US and scintigraphy, but also accurately reveal adenomas localization by distinguishing them from structures such as lymph nodes and thyroid nodules. The aim of our study is to undergo 4DCT in patients with primary hyperparathyroidism, can't be localized in US and scintigraphy or had inconsistent results with US and scintigraphy, and to show the value of 4DCT in diagnosis of these cases. Material and Methods: In this prospective study, 25 patients with primary hyperparathyroidism admitted to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital, Endocrinology and Metabolism Diseases outpatient clinic between 2019 and 2021 year, had nonlocalizing or inconsistent results with US and scintigraphy were included. Then these patients underwent 4DCT. Laboratory data requested in the outpatient clinic were recorded. The results obtained from sonography, scintigraphy and 4DCT were compared with pathology results. Results: In this study, the sensitivity of US, scintigraphy and 4DCT in detecting parathyroid adenomas were 68%, 12% and 100% respectively. While the sensitivity of US and scintigraphy for lateralizing parathyroid adenomas were 88% and 33% respectively, the sensitivity of 4DCT for lateralizing parathyroid adenomas was 92%. And also, the most sensitivite method was 4DCT for localizing parathyroid adenomas with a rate of 80%, the sensitivity of US was 64%. On the other hand, any of the adenomas in the scintigraphy could not be lokalize correctly. Conclusion: In our study; when the sensitivites of US, scintigraphy and 4DCT for detection, lateralization and localization of parathyroid adenomas were eveluated, it was shown that the most sensitive method was 4DCT. In cases with primary hyperparathyroidism that had nonlocalizing or inconsistent results with US and scintigraphy, not only 4DCT can detect parathyroid adenomas but also localize them correctly. Therefore 4DCT makes it possible for these patients to be cured in surgery.