Adölesan gebelerin anne ve yenidoğana yönelik obstetrik sonuçlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of pregnant adolescents in terms of obstetric results for mother and newborn
- Tez No: 685721
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma adölesan gebelerin anne ve yeni doğana yönelik doğum sonuçlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel olarak Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne 15.10.2020 ile 15.03.2021 tarihleri arasında doğum için başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden Türkiye Cumhuriyeti (T.C) ve yabancı uyruklu (misafir) adölesan (14-19 yaş) gebelere yapılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlara Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu kullanılarak oluşturulan veri toplama formu uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi güç (power) analizi ile G*Power 3.1 programında hesaplanmıştır. Çalışmada %5 anlamlılık düzeyinde ve 0.456 etki büyüklüğünde gruplarda örneklem büyüklüğü 210 kadın olarak belirlenmiş olup 210 kadınla araştırma tamamlanmıştır (df=208; t=1,656). Tanımlayıcı soruların cevaplanmasında yüz yüze görüşme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare analizi, t-testi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre adölesan gebelerin öğrenim durumu ile uyruk durumları karşılaştırıldığında, anlamlı derecede T.C.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the sociodemographic characteristics, obstetric characteristics, birth results for mother and baby of adolescent pregnant women who are citizens of the Republic of Turkey and foreign nationals. Material Method: Research was applied to adolescent (14-19 years) pregnants who are citizen of Rebuplic of Turkey (T.C) and foreign national pregnants and who applied to Gaziantep Deniz Gökçek Woman Birth and Child Hospital between the dates of 15.10.2020 and 15.03.2021 for birth and accepted the research. Women who accepted the participating the research are applied data collection form which was formed by using Pregnant Introductory Information Form. Sample of the research is calculated in the power analysis and G*power 3.1 program. In the study, the sample study was completed in groups with a significance level of %5 and and effect size of 0.456. Face to face meeting method is used in the answering of definitive questions. Number, percentage, average, standart deviation, chi-square analysis, t-test statistical methods are used in the evaluation of the datas. Results: Adolescent pregnants's education circumstances and nationality circumstances were confronted by regarding research findings and it was determined that pointedly pregnant women who are ciziten of T.C.