Adölesan gebeliklerde maternal ve fetal sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of maternal and fetal outcomes in adolescent pregnancies
  1. Tez No: 1005636
  2. Yazar: NURŞEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, adölesan gebeliklerde maternal ve fetal sonuçların adölesan olmayan gebeliklerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma retrospektif ve tanımlayıcı tasarımda yürütülmüştür. Çalışma, İzmir ilinde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde belirlenen tarihler arasında doğum yapan toplam 28.573 gebe üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gebeler maternal yaşlarına göre 13-15 yaş grubu adölesan, 15–19 yaş grubu adölesan ve adölesan olmayan (20 yaş ve üzeri) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Araştırma verileri, hastane bilgi yönetim sistemi ve hasta kayıtları üzerinden elde edilmiş; gebelerin sosyodemografik özellikleri, obstetrik bulguları, doğum şekilleri ve yenidoğan sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, adölesan gebelerin medeni durum, uyruk ve doğum şekli dağılımlarının adölesan olmayan gebelere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p<0,001). Gebelik haftasına göre yapılan değerlendirmede, 13-15 yaş grubu adölesan gebelerde preterm doğum oranlarının adölesan olmayan gebelere kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,003). Fetal distres görülme oranının 16-19 yaş grubu adölesan gebelerde daha fazla olduğu ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p<0,001). Doğum sonrası anne–bebek ten tene temas oranının adölesan gebelerde daha düşük olduğu belirlenmiş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,015). Buna karşılık, konjenital anomali görülme oranları ile yenidoğanların 1. ve 5. dakika APGAR skorları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0,387; p=0,449; p=0,242). Çalışma sonuçları, adölesan gebeliklerin özellikle preterm doğum, fetal distres ve doğum sonrası anne– bebek etkileşimi açısından adölesan olmayan gebeliklere göre daha riskli olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, adölesan gebelere yönelik antenatal, intrapartum ve postpartum dönemde sunulan bakım ve izlem hizmetlerinin güçlendirilmesi; risklerin erken dönemde belirlenmesine yönelik bütüncül ve destekleyici yaklaşımların planlanması önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comparatively evaluate maternal and fetal outcomes in adolescent and nonadolescent pregnancies. The research was designed as a retrospective and descriptive study. The study was carried out on a total of 28,573 pregnant women who gave birth at a training and research hospital in İzmir within the specified study period. Pregnant women were divided into three groups according to maternal age: adolescent pregnancies aged 13–15 years, adolescent pregnancies aged 16–19 years, and non-adolescent pregnancies (20 years and older). Study data were obtained from the hospital information management system and patient medical records, and sociodemographic characteristics, obstetric findings, mode of delivery, and neonatal outcomes were evaluated. According to the study findings, the distributions of marital status, nationality, and mode of delivery among adolescent pregnancies differed significantly from those of non-adolescent pregnancies (p<0.001). When gestational age was evaluated, the rate of preterm birth was found to be significantly higher in the 13–15-year-old adolescent group compared to non-adolescent pregnancies (p<0.003). The incidence of fetal distress was significantly higher in the 16–19-year-old adolescent group, and the difference between the groups was statistically significant (p<0.001). The rate of skin-to-skin contact between mother and newborn after birth was lower among adolescent pregnancies, and this difference was statistically significant (p<0.015). However, no statistically significant differences were observed between the groups in terms of the incidence of congenital anomalies or the 1st- and 5th-minute APGAR scores of the newborns (p=0.387; p=0.449; p=0.242, respectively). The results of this study indicate that adolescent pregnancies may be associated with higher risks than non-adolescent pregnancies, particularly in terms of preterm birth, fetal distress, and early mother– infant interaction. In conclusion, strengthening antenatal, intrapartum, and postpartum care and followup services for adolescent pregnant women, as well as planning comprehensive and supportive approaches for early risk identification, are of great importance.