Does Phillips curve hypothesis hold in emerging markets: New evidence
Phillips eğrisi hipotezi gelişmekte olan piyasalarda geçerli mi: Yeni kanıt
- Tez No: 685722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Phillips Eğrisi iktisat literatüründe en çok tartışılan konulardan birisidir. Phillips Eğrisi hipotezi Türkiye, Şili, Macaristan, Kore, Meksika ve Polonya için 1990 ile 2020 yılı aralığı için incelenmiştir. Veri setlerinin aralığı erişilebilirliklerine göre değişim göstermektedir. İki ayrı Phillips Eğrisi modeli kurulmuş olup her bir ülke için En Küçük Kareler (OLS) yöntemi ile tahmin edilmiştir. Sonuçlar Türkiye, Şili ve Kore için enflasyon dinamiklerini açıkşamakta işsizlik oranının istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Bununla beraber englasyonun en önemli sebebinin enflasyon beklentisi olduğu bulunmuştur. Arındırılmış Phillips Eğrisi, gelişmekte olan ülkeler için enflasyon dinamikleri üzerinde benzin fiyatlarının anlamlı bir etkisi olmasa da döviz kurlarının anlamlı bir etkisi olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
Phillips Curve is one of the most controversial topics of economic literature. Phillips Curve hypothesis is investigated for countries Turkey, Chile, Hungary, Korea, Mexico and Poland for years between 1990 and 2020. Time period for each country varies due to the availability of necessary data. Two different Phillips Curve models were constructed and estimated with the Ordinary Least Square (OLS) method for each country. Results show that unemployment rate is statistically significant for Turkey, Chile and Korea while explaining inflation dynamics. Moreover, it is found that for all of these economies' inflation expectations are the main driver of the inflation. Reduced Form Phillips Curve estimation results suggest that exchange rate, but not the oil price, significantly contribute to the inflation dynamics of emerging countries.