Geç antik Çağ Hristiyan metinlerinde ölüm teması
The theme of Death in Late Antique Christian texts
- Tez No: 685729
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geç Antik Çağ Hristiyanlarının ölümü nasıl karşıladıklarını aydınlatmaya çalışan bu çalışma kapsamında, ölüm anından itibaren başlayan ve yas süresince devam eden ritüeller, uygulamalar ve törenler incelenmektedir. Çalışmanın tüm bölümlerinde, öncelikle geleneksel toplumda gerçekleştirilen tören ve uygulamalardan bahsedilecek ve sonrasında Hristiyan örnekler incelenerek toplumun geleneklerle olan bağı ve Hristiyanlığın etkisi ölçülmeye çalışılacaktır. Birinci bölümde yazılı ve arkeolojik kaynaklar ışığında ölüme bakış açısında meydana gelen değişiklikler ve bunun mezarlara olan etkisi incelenektir. İkinci bölümde önce pagan toplumun ritüellerinden bahsettikten sonra kilise kaynaklarından örneklerle Hristiyanlara ait cenaze törenlerinin hangi aşamaları, gelenek ve uygulamaları barındırdığı ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise kilise ve halkın yas dönemine ilişkin beklentileri üzerinde durulacak, azizleri anma günlerinde kilisenin ve halkın ayrı ayrı gerçekleştirdiği etkinlikler karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study which tries to shed light on how Late Antique Christians responded to death, ceremonies and activities beginning at the moment of death and proceeding during the mourning period will be examined. In all the chapters, there will be a survey of the rituals and practices of the traditional society first, and then the Christian examples will be studied in order to measure both the bond between the society and the traditions, and the impact of Christianity. In the first chapter, how the perspective of society on death was affected and what kind of influence it had on the tombs will be explored under the light of written and archaeological sources. In the second chapter, after reviewing the rituals of the pagan society, the phases, traditions and practices that took place in the Christian funerals will be addressed by examining the church sources. Lastly, in the third chapter, the expectations of the church fathers and the laymen regarding the mourning process will be discussed and their separate practices for commemorating the saints will be compared.