Nevrotik kişilik örgütlenmesi olan bireylere uygulanan sanat psikoterapisinin ego işlevleri, duygu-düzenleme, kişilerarası ilişki tarzlarına etkisi
The effects of art psychotherapy applied to individuals with neurotic personality organization on ego functions, emotion-regulation, interpersonal relationship styles
  1. Tez No: 685743
  2. Yazar: SEDA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, nevrotik kişilik örgütlenmesi olan bireylere uygulanan sanat psikoterapisinin ego işlevleri, duygu-düzenleme ve kişilerarası ilişki tarzlarına etkisini belirlemek amacı ile ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirildi. Çalışma verileri, 26 girişim ve 25 kontrol olmak üzere toplam 51 katılımcıdan elde edildi. Girişim ve kontrol gruplarının oluşturulmasında araştırmacının yaptığı ön görüşmeler ve Savunma Biçimleri Testi'nden yararlanıldı. Veriler, girişim ve kontrol grubuna uygulanan bireysel özellikler bilgi formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği ve Ego Fonksiyonları Değerlendirme Ölçeği ile toplandı. Girişim grubuna, haftada iki kere toplam 17 online sanat terapisi oturumu uygulandı. Kontrol grubu ise standart tedavilerine devam etti. Her iki gruba da eş zamanlı olarak girişim öncesinde ve sonrasında Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği ve Ego Fonksiyonları Değerlendirme Ölçeği tekrar uygulandı. Girişim ve kontrol grubunun öntest sontest, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarında, girişim grubu içinde Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, ''farkındalık'' ''açıklık'' ''dürtü'' ve Ego Fonksiyonları Değerlendirme Ölçeği ''savunmaların işleyişi'' altboyut puan ortalamalarında son testlerde girişim grubu lehine anlamlı fark bulundu. Gruplar arası karşılaştırmada Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ön testlerde kontrol grubu lehine olan ''farkındalık'' altboyut puan ortalaması son testlerde anlamlı fark bulunmadı. Gruplar arası ve grup içi karşılaştırmalarda Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği puan ortalamalarında anlamlı fark bulunmadı. Ego Fonksiyonları Değerlendirme Ölçeği puan ortalamaları gruplar arası karşılaştırıldığında ''yaratıcılık'' alt boyutu dışında girişim ve kontrol grubu puanları arasında anlamlı fark bulunmadı. Sonuç olarak; online sanat terapisinin nevrotik kişilik örgütlenmesi gösteren bireylerde duygu regülasyonu sağlama ve ego işlevlerini güçlendirme üzerinde olumlu sonuçları olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was quasi-experimental and consisted of a pretest/posttest control group design. The study data were composed of 51 participants by forming 3 interventions and 3 control groups (26 interventions and 25 controls). Pre interviews were held by the researcher and Defense Style Questionnaire was used to form groups. The data were collected with the individual characteristics information form, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Interpersonal Relationship Styles Questionnaire and Ego Function Assessment Scale. A total of 17 online art therapy sessions were applied to the interventions groups twice a week. The control group continued their standard treatment. Difficulties in Emotion Regulation Scale, Interpersonal Relationship Styles Questionnaire and Ego Function Assessment Scale were applied to both groups before and after the intervention. There were significant differences found in the“awareness”,“clarity”,“impulse”which is the subdimensions of Difficulties of Emotion Regulation Scale and the“defensive functioning”subdimension of the Ego Function Assessment Scale within the intervention groups. In the comparison between the groups, the“awareness”sub-dimension score average, which was in favor of the control group in the Difficulties in Emotion Regulation Scale pre-tests, was not found significant in the post-tests. In the comparisons between and within the groups, no significant results were found in the mean scores of Interpersonal Relationship Styles Questionnaire. When the Ego Function Assessment Scale mean scores were compared between the groups, no significant difference was found between the scores of the intervention and control groups, except for the“creativity”sub-dimension. As a result; It can be said that online art therapy has positive effects on regulation of emotions and strengthening ego functions in individuals with neurotic personality organizations.