Türkiye savunma harcamalarının büyümeye etkisi ve G7 ülkeleri ile karşılaştırmalı analizi (1999-2019)
The effects of defence expenditures on growth in Turkey and comparison with G7 countries (1999-2019)
- Tez No: 685751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Soğuk savaşın bitmesini müteakip dünyada yeni gelişmeler meydana gelmiştir. Cephe savaşları sona ermiş ve bölgesel çatışmalar şeklinde süren anlaşmazlıklar ortaya çıkmıştır. Her alanda yaşanan gelişmeler ve teknolojik farkındalıklar ülkelerin diğer ülkelerle aralarındaki sanayi alanında farkları görmeyi kolaylaştırmıştır. Ülkeler, savaşa direkt olarak girmeden fakat diğer ülkelere karşı caydırıcılık sağlamak ve üs-tünlüklerini devam ettirebilmek için savunma harcamalarında artışa gitmiş bu durum da dünyada genel olarak savunma harcamalarının artmasına neden olmuştur. Bu tezin temel amacı, Türkiye için savunma için tahsis edilen bütçenin finansal olarak büyümeye etkisini tespit etmek ve bulunan ilişkiyi G7 ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Bu kapsamda Türkiye ve G7 ülkelerinin 1999-2019 yılları arasındaki yapmış olduğu savunma harcamaları incelenmiş ve ekonomik büyümeye olan etkisi araştırılmıştır. Yapılan incelemede Türkiye için zaman serisi analizleri kullanılmış ve ekonomik büyüme ile savunma harcamaları arasında bir ilişki tespit edilememiştir. G7 ülkeleri için ise Panel veri analizi yöntemiyle inceleme yapılmış ve bu inceleme sonucunda bu ülkelerin hem bireysel olarak hem de topluca yaptığı savunma harcamalarının ekonomik büyümeye etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
New developments occurred in the world in the nineties and after. Front wars ended and conflicts emerged in the form of regional conflicts. Developments and technological awareness in every field have made it easier for countries to see the differences in industry other country. Countries have increased their defense expenditures without directly entering the war, but in order to deter other countries and to maintain their superiority, which has led to an increase in defense expenditures in the world. The main purpose of this thesis is to determine the effect of military expenditure on economic growth for Turkey and to analyze the relationship in comparison with the G7 countries. In this context Turkey and G7 countries' defence expenditures is examined and its effects on economic growth has been investigated between 1999-2019 years. In the research made for Turkey Time Series Analysis were used. No relationship has been determined between economic growth and defence expenditures. For the G7 countries, Panel Data Analysis method was used and as a result of this analysis, no effect of defense expenditures made by these countries both individually and collectively on economic growth has been determined.