Müşteri maça giriş alışkanlıklarına göre taraftar segmentasyonu
Fan segmentation according to customer match entrance habits
- Tez No: 685779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ERDOĞDU ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde sektörde kalıcı olmanın, rekabet üstünlüğü ve müşteri memnuniyeti sağlayabilmenin en önemli kaynağı şirketlerin verileridir. Dünya standartlarındaki teknolojik geliştirmelerin hızına yetişebilmek, müşteri memnuniyetini artıracak farklar yaratmak, yenilikleri hızlı karşılayabilmek, gereksinimlere çabuk cevap verebilmek sektördeki rekabet üstünlüğünü sağlayan faktörlerin başında gelmektedir. Şirketler, müşterilerine iyi ve kalıcı hizmet sunabilmek amacıyla elindeki verileri doğru şekilde kullanmaya önem vermektedir. Şirketler, sistemlerinde saklanan verileri işleyerek anlamlı bilgi elde edebilmeyi ve bu elde ettikleri bilgileri amaçları doğrultusunda kullanabilmeyi öğrenmektedir. Bu çalışmada, farklı sektörlerde hizmet veren, özel bir bankanın elektronik biletleme sistemine ait verilerinin veri madenciliği teknikleri kullanılarak analiz edilmesi ve pazarlama birimine kampanya hazırlama konusunda yön verici olması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, müşterilere en uygun kampanyaların önerilmesinin sağlaması amacıyla müşterilerin maça giriş bilgileri ile veri madenciliği teknikleri kullanılarak taraftar segmentasyonu yapılmıştır. Müşterilerin maça girişlerini içeren yaklaşık 36 milyon veri örneği ve 9 özellik içeren bir veri kümesi IBM SPSS Modeler kullanılarak anlamlı bilgilere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays data is the resource for companies to staying permenant in the sector, to gain competitive superiority and customer satisfaction. Catching up with the speed of world standarts in technological advancements, making differences that increase the customer satisfaction, adapting to changes quickly, answering the needs quickly are the leading factors that provide the competitive superiority in the sector. Companies attach importance to using the data they have in the right way in order to provide goood and permanent service to their customers. Companies learn to process their stored data to acquire meaningful information and use this information on their purposes. In this study, it is aimed to analyze the data of electronic ticketing system of a private bank serving in different sectors by using data mining techniques and to guide the marketing deparment in preparing a campaign. In this context, fan segmentation was carried out using data mining techniques with customer match entry information to ensure that the most appropriate campaings are recommended to customers. A dataset about customer match entries containing approximately 36 million data samples and 9 features were transformed into meaningful information using IBM SPSS Modeler.