Uyanık entübasyonda videolaringoskopi ve fibreoptik bronkoskopinin servikal cerrahide karşılaştırılması
Comparison of awake intubation with videolaryngoscopy and fiberoptic bronchoscopy in cervical surgery
  1. Tez No: 685780
  2. Yazar: FATİH SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP HEKİMOĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Servikal vertebra patolojisi mevcut olan hastalarda havayolu yönetimi ve entübasyon süreci kritik öneme sahiptir. Bu hastaların Fiberoptik Bronkoskopi veya Videolaringoskopi ile uyanık entübasyonları, servikal vertebranın nötral anatomik pozisyonda tutulmasını sağlayarak, olası travma ve komplikasyon riskini en aza indirebilmektedir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi ameliyathanesinde servikal vertebra operasyonu uygulanacak 118 hasta randomize iki gruba ayrıldı. Çalışmamızda fiberoptik bronkoskopi ile 60 hasta, videolaringoskopi ile 58 hasta uyanık endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Veriler ve sonuçlar değerlendirildiğinde, Amerikan Anestezistler Birliği-II skoru, Chormack Lehane-II skoru, larenksin görülme zamanı ve entübasyon zamanı gruplar arasında anlamlı olarak farklı bulundu. Ayrıca her iki grupta da entübasyon zamanı ile larenksin görülme zamanı arasında pozitif korelasyon ilişkisi bulunmuştur. Entübasyona hemodinamik yanıtlar açısından iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamadı. Uyanık entübasyon sırasında, endotrakeal tüpte kan görülmesi, mukozal hasar, boğaz ağrısı, diş hasarı ve özefagus entübasyonu komplikasyon olarak kaydedilmiştir. Komplikasyonlar açısından her iki gurup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark görülmemiştir. Birinci entübasyon girişiminde hastaların %83.1'i (98 hasta), başarılı şekilde entübe edildi. Sonuç olarak, spinal cerrahi uygulanacak ve entübasyon sırasında nörolojik hasar riski olan hastalarda videolaringoskopi ile uyanık endotrakeal entübasyon, fiberoptik bronkoskopi 'den daha hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilebilir. Uyanık entübasyon uygulamalarında end-Tidal karbondioksit takip ve değerlendirilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Airway management and intubation process are of critical importance in patients with cervical vertebral pathology. Awake intubation of these patients with Fiberoptic Bronchoscopy and Videolaryngoscopy can minimize the risk of possible trauma and complications by keeping the cervical vertebra in a neutral anatomical position. Awake endotracheal intubation was performed in 60 patients with Fiberoptic Bronchoscopy and 58 patients with Videolaryngoscopy in Trakya University of Medical Faculty Hospital, Neurosurgery operating room. When the data were evaluated, American Society of Anesthesiologists-II score, Cormack Lehane score II, visualisation time of the larynx and time of intubation were found to be significantly different between the groups. In addition, a positive correlation was found between the time of intubation and the time of appearance of the larynx in both groups. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of haemodynamic responses to intubation. During the awake intubating, blood in the endotracheal tube, mucosal damage, sore throat, tooth damage and esophageal intubation were recorded as complications. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of complications. Fifty patients in the Fiberoptic Bronchoscopy group and 44 patients in the Videolaryngoscopy group were intubated awake without complications. 83.1% of the patients, 98 patients, were intubated successfully in the first intubation attempt. We observed in our study that using fiberoptic bronchoscopy in particular requires experience and practical application, and videolaryngoscopy application provides practical application convenience. More studies are needed in terms of the use and follow-up of the endtidal CO2 waveform in awake intubation.