Ortopedik cerrahi geçiren yaşlı hastalarda yaş ve preoperatif yatış süresinin deliryum üzerine etkisi
- Tez No: 685778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı ortopedik cerrahi geçiren yaşlı hastaların, yaşları ve operasyon öncesi hastanede kalış süresi ile deliryum arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğine yatırılan 65 yaş ve üzeri 218 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların yaşları, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçları, operasyon öncesi hastanede kalış süreleri, psikiyatri konsültasyon ihtiyacı, başvuru şekilleri (acil/poliklinik), hemoglobin değerleri, operasyondaki kanama miktarı, peroperatif ve postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı, anestezi ve cerrahi tipleri, operasyon süresi, yoğun bakım ünitesi yatışı, operasyonun kaçıncı gününde mobilize olduğu, deliryum varlığı kaydedildi. Çalışmada Deliryum Değerlendirme Ölçeği, Kısa Konfüzyon Değerlendirme Metodu ve Yoğun Bakım Deliryum Tarama Kontrol Listesi kullanıldı. Kalça operasyonu geçiren hastalarda deliryum oranını daha yüksek saptadık. Genel anestezi alan ve yoğun bakım yatışı olan hastalarda daha sık deliryum geliştiği görüldü. Demansı ve karaciğer hastalığı olanların deliryum gelişme oranı daha yüksek bulundu. Acil başvuru yapan hastalarda poliklinik başvurusu yapan hastalara kıyasla deliryum oranı daha yüksek saptandı. Artan yaşın deliryumu artırdığını, deliryum varlığının da mortaliteyi artırdığını gözlemledik. Düşük hemoglobin değerlerinin deliryumu artırdığı görüldü, postoperatif kan transfüzyonu yapılan hastalarda daha sık deliryum gözlendi. Deliryum gelişen hastaların operasyon sonrası mobilizasyon süresi ortalaması daha yüksek saptandı. Operasyon öncesi hastanede kalış süresi arttıkça, deliryum daha sık görüldü. Bu çalışma ile anlamlı bulunan risk faktörlerinin saptanıp değerlendirilmesi, mümkün olduğunca en aza indirgenmesi, operasyon öncesi hastanede kalış süresinin uzatılmaması önerilebilir. Özellikle acil operasyon gereken yaşlı hastalarda mevcut hastalıkları için konsültasyonların hızlandırılmasının ve ameliyat sonrası erken mobilizasyon sağlanmasının deliryum gelişmesini ve mortaliteyi azaltacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between delirium and the age of elderly patients who underwent orthopedic surgery, and the length of hospital stay before the operation. 218 patients aged 65 and over who were hospitalized in Trakya University Medical Faculty Orthopedics Clinic were included in the study. The age of the patients included in the study, their chronic diseases, the medications they used, the pre-operative hospital stay, the need for psychiatric consultation, the application methods (emergency / outpatient clinic), hemoglobin values, the amount of bleeding in the operation, the need for peroperative and postoperative blood transfusion, the types of anesthesia and surgery, the duration of the operation. The intensive care unit hospitalization, the day of the operation mobilized, and the presence of delirium were recorded. Delirium Rating Scale, Brief Confusion Assessment Method and Intensive Care Delirium Screening Checklist were used in the study. We found a higher rate of delirium in patients who underwent hip surgery. It was observed that delirium developed more frequently in patients who received general anesthesia and were hospitalized in intensive care. Those with dementia and liver disease were found to have a higher rate of delirium development. The delirium rate was found to be higher in patients who applied for emergency compared to patients who applied to an outpatient clinic. We observed that increasing age increases delirium and the presence of delirium increases mortality. It was observed that low hemoglobin values increased delirium, delirium was observed more frequently in patients who received postoperative blood transfusion. The mean duration of mobilization after the operation was found to be higher in patients who developed delirium. Delirium was seen more frequently as the duration of hospitalization before the operation increased. With this study, it may be suggested to identify and evaluate risk factors that are found to be significant, to minimize them as much as possible, and not to extend the pre-operative hospital stay. We believe that accelerating consultations for existing diseases and providing early postoperative mobilization, especially in elderly patients requiring urgent surgery, will reduce the development of delirium and mortality.