Karar destek sistemleri ile tedarikçi seçimi
Supplier selection with decision support systems
- Tez No: 685804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzün rekabet koşullarını, piyasaların belirsiz dengesini ve küreselleşmenin de etkileri göz önüne alındığında firmaların bulundukları sektörlerde ayakta kalabilmek için beklentilerin çok üzerinde bir efor göstermeleri gerekmektedir. Fakat tabi ki bu durum sadece firmaların kendi performanslarına bağlı değildir. Tedarik zincirindeki kriterlerin her biri işletmelerin bu performansını etkilemektedir ve neredeyse tedarikçiler şirketin en önemli temel taşını oluşturmaktadır. Tüm bu etkenler düşünüldüğünde tedarikçi kavramı şirketler arasındaki stratejik üstünlüğü belirlemede önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmanın ana amacı, belirsiz piyasanın ve acımasız rekabetin iyice baş gösterdiği bu dönemde tedarikçi seçim sürecini analiz etmektir. Bu çalışma esnasında birçok sektöre ait birçok önemsenen kritere yer verilmiş ve titizlikle incelenmiştir. Kriterlerin belirlenmesi aşamasında ilk olarak kaynak araştırması yapılmış, sonrasında makaleler incelenmiş ve tüm bu değerlendirmeler sonucunda tedarikçi seçim ölçütleri belirlenmiştir. Bu araştırmalar sonucu bu çalışmada hiyerarşik bir model ortaya konmuş, oluşturulan bu model baz alınarak somut bir uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamada doğru tedarikçi seçimi için Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve TOPSIS (Çok Kriterli Karar Verme Sistemleri) modelleri kullanılmış ve alternatif dört tedarikçinin performansı değerlendirilmiştir. Verilerin analizi sırasında ise excel üzerinde bir model kurulmuş, yapılan bu model sonucu yapılan analizde dört alternatif firma arasında sıralama yapılmış ve yapılan bu sıralama sonrası en doğru tedarikçiye karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When today is competitive conditions taken into consideration, the effects of globalization. Companies need to show high performance in the sector. However, this does not depend solely on the performance of the firms themselves. Each member in the supply chain determines the progress of the enterprises. When all members, suppliers are the most important cornerstone of the company. When all the factors, the supplier concept has become a strategic advantage. The main purpose of this study is to analyze the uncertainty and the supplier selection process in a period of increasing competition. In the study, the criteria to consider when examining supplier selection decisions examined. In the course of determining the criteria, a resource search done firstly. The articles examined. Because of all these evaluations, supplier selection criteria have been determined. This research is the result of a hierarchical model. After this model created, we have included an application in our work. The application made with AHP and TOPSIS models for technical supplier selection and the performance of four alternative suppliers evaluated using the Analytical Hierarchy Process method. During the analysis of the data, excelde model was established. Because of this analysis, the priorities of four alternative firms were determined and then sorted among suppliers. The supplier has been determined in accordance with the results obtained after the work.