Evli bireylerin duygu düzenleme becerileri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the emotion regulation skills and psychological resilience degree and life satisfaction of married people
  1. Tez No: 685805
  2. Yazar: BURCU FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Evlilik, kadın ve erkeğin devlet kontrolü altında yasal olarak ilişki kurduğu ve toplumsal sorumlulukları içeren bir ilişki sistemidir. Evlilik olumlu bir olay olarak görülse de zaman içerisinde çocuk sahibi olmanın getirdiği sorumluluk başta olmak üzere yaşamsal stresörler yaratmaktadır. Bu olaylara karşı bilişsel duygu düzenleme yaklaşımları bireylerin hem genel yaşamsal olaylarını hem de stres faktörlerini tanıma ve yönetme becerileri bakımından etkilemektedir. Bunun sonucunda bireylerin yaşam doyumu ve psikolojik sağlamlığı da etkilenmektedir. Bu bağlamda bu araştırmada evli bireylerin bilişsel duygu düzenleme becerileri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 18 yaş ve üzeri 410 evli birey çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak ''Kişisel Bilgi Formu, evli bireylerin duygu düzenleme becerilerini ölçmek için ''Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği'', Psikolojik Sağlamlık düzeyini ölçmek için 'Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'' ve yaşam doyumlarını belirleyebilmek için 'Yaşam Doyumu Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 20 programı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın veri analizi yapılırken veriler normallik sayıltılarını karşıladığı için parametrik yöntemler kullanılmıştır. Bağımsız Örneklem T Testi, Pearson Korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), frekans analizi ve Betimleyici istatistikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage is a relationship system in which men and women can constitute legal relationships under governmental control and include social responsibilities. Although marriage is seen as a positive event, it creates life stressors over time, especially with the responsibility of having a child. Cognitive emotion regulation approaches to these events affect individuals in terms of both their general life and their ability to recognize and manage stress factors. As a result, life satisfaction and psychological resilience of individuals are also affected. In this context, this study aimed to evaluate the relationship between cognitive emotion regulation skills and psychological resilience and life satisfaction of married individuals. For this purpose, 410 married individuals aged 18 and over were included in the study. Personal Information Form to collect personal information as data collection tools, '' Cognitive Emotion Regulation Scale '' to measure the emotion regulation skills of married individuals, 'Brief Psychological Resilience Scale' to measure Psychological Resilience '' and 'Life Satisfaction' to determine life satisfaction. Scale '' was used. Statistical analysis of the data was carried out by using the SPSS 20 program. While analyzing the data, parametric statistical methods were used because the data met the assumptions of normality. Independent Sample T Test, Pearson Correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), frequency analysis and descriptive statistics were performed.