Effectiveness of internal audit in monitoring controls for assessment of risk - a Gambian public sector case study
Risk değerlendirme kontrollerinin izlenmesinde iç denetimin etkinliği: Bir Gambi kamu sektörü vaka çalışması
- Tez No: 685809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, iç denetimin etkililiğinin belirleyicilerini belirlemek ve Gambiya'daki en büyük kamu kurumlarından birinde yapılan bir vaka çalışmasına dayanmaktadır. Çalışma, iç denetçinin yetkinliği, iç denetçilere yönetimin desteği, bir denetim komitesinin mevcudiyeti ve sürekli mesleki gelişim gibi bağımsız değişkenlerin iç denetim bölümünün etkinliğini nasıl etkilediğini incelemektedir. Gerekli verilerin kaynağı, incelenen organizasyonun iç denetim departmanının on personelinden alınmıştır. Niteliksel veriler, ayrıntılı bilgilerin toplandığından emin olmak için tüm katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanır. Bulgularda, iç denetçinin yeterliliğinin, iç denetçilere yönetim desteğinin, denetim komitesinin mevcudiyetinin ve sürekli mesleki gelişimin, incelenen kurumun iç denetim bölümünün etkinliğini güçlü bir şekilde etkilediği görülmektedir. Ancak bu çalışmanın sonucu sınırlıdır ve genellenemez.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the determinants of internal audit effectiveness and it is based upon a case study on one of the largest public institutions in the Gambia. The study examines how independent variables such as internal auditor's competence, management support to internal auditors, availability of an audit committee and continuous professional development influence the effectiveness of the internal audit department. The source of the required data is from ten staff of the internal audit department of the organization under study. Qualitative data is collected through semi-structured interview of all participants to ensure detailed information has been collected. The findings of the study highlight that internal auditor's competence, management support to internal auditors, availability of an audit committee and continuous professional development strongly influence the effectiveness of the internal audit department of the organization under study. However, the result of this study is limited and cannot be generalized.