Türk Dili ve Edebiyatı öğretiminde web 2.0 araçlarının öğrencilerin derse yönelik tutumlarına ve motivasyonel stratejilerine etkisi
The effect of web 2.0 tools on students' attitudes towards lesson and motivational strategies in teaching Turkish Language and Literature
- Tez No: 685808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı Türk Dili ve Edebiyatı öğretiminde Web 2.0 araçlarının öğrencilerin derse yönelik tutumlarına ve motivasyonel stratejilerine etkisini belirlemektir. Araştırma, 2020- 2021 eğitim öğretim yılı I. döneminde Zonguldak ili Karadeniz Ereğli ilçesinde bir Anadolu Lisesi'nde yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel modelle gerçekleştirilen araştırma yansız atama yöntemiyle oluşturulan bir deney ve bir kontrol grubu olmak üzere 59 öğrenciyle yürütülmüştür. Dersler beş hafta deney grubundaki öğrencilerle Web 2.0 araçları kullanılarak, kontrol grubunda geleneksel yöntemle işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Arslan ve Şimşek (2018) tarafından geliştirilen“Ortaöğretim Öğrencileri için Türk Dili ve Edebiyatı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve Pintrich ve De Groot (1990) tarafından öğrencilerin bir ders ya da konuya yönelik öz-düzenleme stratejileri ve motivasyonel inançlarını ölçmek için geliştirilen İlker, Arslan ve Demirhan (2014) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği”(MSLQ) kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına deneysel süreç öncesinde ön test, deney grubuyla yürütülen uygulama sonucunda iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test-son test uygulamaları ilişkili ve ilişkisiz örneklemler t-testiyle karşılaştırılarak, sonuçlar arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türk Dili ve Edebiyatı öğretiminde Web 2.0 araçlarının kullanımının öğrencilerin derse yönelik tutumlarının ve motivasyonel stratejilerinden öz düzenleme, öz yeterlik, içsel değer, sınav kaygılarında geleneksel yönteme göre daha etkili olduğu görülmüştür. Bilişsel stratejilerini kullanım düzeyindeyse anlamlı bir değişiklik meydana getirmemiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda öğrencilerin bilişsel stratejilerini kullanım düzeylerini arttırabilmeleri için derslerde bu alt boyuta yönelik etkinliklere yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of Web 2.0 tools on students' attitudes and motivational strategies in teaching Turkish Language and Literature. The research was carried out at an Anatolian High School in Zonguldak Karadeniz Ereğli in the 1st semester of the 2020-2021 academic year. The research, which was carried out with the quasi-experimental model, one of the quantitative research methods, was carried out with 59 students, one experimental group and one control group, which was formed by random method. The study was carried out with the students in the experimental group for 5 weeks, using Web 2.0 tools, and the traditional method in the control group.“Attitude Scale Towards Turkish Language and Literature Lesson for Secondary School Students”developed by Arslan and Şimşek (2018) and“Motivational Strategies for Learning Scale”(MSLQ) developed by Pintrich and De Groot (1990), which was adapted to Turkish Language by İlker, Aslan and Demirhan (2014), to measure students' self-regulation strategies and motivational beliefs towards a lesson or topic were used as a data collection tool. Pre-test and post-test were applied on both experimental and control groups. The collected data were analyzed by using the SPSS 23.0 Package Program. By comparing the pre-test and post-test results of the experimental and control groups with the dependent and independent variable sample t-test it was examined whether there was a significant difference between the results or not. As a result of the research, it was found that the use of Web 2.0 tools in Turkish Language and Literature teaching was more effective than the traditional method in terms of students' attitudes towards the course and motivational strategies such as self-regulation, self-efficacy, intrinsic value, test anxiety, and found that it was not effective at the level of using cognitive strategies. According to the results of the study, it is recommended to include the activities related with this sub-dimension in the lessons in order to make the students increase their level of using cognitive strategies.