Çevik yazılım geliştirme, çevik dönüşümve verimlilik: bankacılık IT sektöründeçevik dönüşüm ve verimlilik
Agile transformation in banking IT sectorand efficiency
- Tez No: 685839
- Danışmanlar: PROF. OĞUZ BAYAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET PARUĞ DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında waterfall çalışan bankacılık IT firmasının Agile (Çevik ) metot ile dönüşümü ve verimliğe katkısı ne olmuştur sorusu irdelenmiştir. Değer, Tahmin edilebilirlik, Üretkenlik, Kalite, istikrar çerçevesinde ele alınmıştır. Bunun için farklı grafikler ve takımların örnek dataları kullanılmıştır. Çalışanlara etkisi için hem Kanban hem Scrum takımlarının geçmiş dataları da örnek alınarak verimlilik gösterilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında Çevik yazılım geliştirme yöntemi ile çalışan firmaların eski çalışma şekillerini bırakarak, dünyada da gelişen çevik yazılım metotlarıyla çalıştıklarında verimliliğin önemli olduğu ve dönüşürken gelişimin ve esnekliğin faydalı olduğu ve çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyetinin arttığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the question of what has been the transformation of the waterfall-working banking IT company with the Agile method and its contribution to productivity is examined. Value, Predictability, Productivity, Quality, are handled within the framework of stability. For this, different graphics and sample data of the teams are used. For its effect on employees, efficiency was demonstrated by taking past data of both Kanban and Scrum teams as an example, and the results were interpreted. As a result of this study, the companies that adopt the Agile software development method release their old mindset, and the productivity. It has been observed that it is important, development and flexibility are beneficial while transforming and employee satisfaction and customer satisfaction increase