Çevik proje yönetim yaklaşımlarının proje başarısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The impact of agile project management on project success
- Tez No: 735189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle yaşanan iş ortamında dijital dönüşümle beraber iş yapış şekilleri de değişmektedir. Bu değişimle birlikte organizasyonlarda, çevik yöntemler proje yönetiminde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Günümüz teknolojisi, daha esnek bir metodoloji benimsemeyi mümkün kıldığı için, çevik metodolojilerle yazılım ve diğer ürünleri geliştirme oranının geçen senelere kıyasla arttığı görülmektedir. 15. Çevik Durum Raporu 2020 yılındaki %37 olan yazılım geliştirme ekiplerinde çevik proje yönetimi yaklaşımlarını benimsemenin, 2021 yılında %86'ya yükseldiğini göstermektedir. Organizasyonlar çevik proje yöntemlerini kullanarak, müşteri isteklerine ve pazar değişikliklerine daha hızlı yanıt vermekte, daha kaliteli yazılımlar sunmakta ve önemli bir rekabet avantajı elde etmektedir. Çevik proje yönetimi metodolojileri, esneklik ve değişen koşullara yanıt vermeyi kolaylaştırmak için minimum dokümantasyon kullanmak üzere tasarlanmıştır. Çevik projelerde geleneksel proje yönetimine göre planlama aşamasına daha az süre ayrılmaktadır ve proje yaşam döngüsü süreçlerinde daha fazla esnek davranılmaktadır. Olgun ve esnek süreçler ile etkileşimli bir organizasyon yapısı, çevik proje yönetiminin temel yönlerini oluşturmaktadır. Proje başarı kriterleri, paydaşların projenin beklentilerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için kullanılan standartlardır. Bu başarı faktörleri, paydaşlara yalnızca kaliteli bir ürün üretmeye odaklanıldığını değil, aynı zamanda organizasyonun amaç ve hedefleri ile paralel ilerlediğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında çevik proje yönetimi yaklaşımlarının proje başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, proje başarısı ve çevik proje yöntemleri yaklaşımları için literatür araştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada çevik proje yönetimi, (i) yönetim, (ii) süreç, (iii) organizasyon, (iv) insan, (v) proje ve (vi) teknik olmak üzere altı boyutta; proje başarısı ise (i) kapsam, (ii) kalite, (iii) zaman ve (iv) maliyet olmak üzere dört boyutta tanımlanmıştır. Çevik proje yönetimi ve proje başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi için Yapısal Eşitlik Modelleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada veriler çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Toplamda 104 katılımcı ile yapılan anket sonrasında, Smart PLS Programı kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar analiz edildiğinde süreç alt boyutunun çevik proje yönetimi boyutunu ölçmede diğer boyutlara göre daha etkili olduğu; proje başarısını ölçen ana alt boyutların kalite ve zaman olduğu görülmüştür. Yapısal model incelendiğinde ise çevik proje yöntemi ile proje başarısı arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, with the development of technology, the way of doing business is changing with the digital transformation in the business environment. With this change, agile methods have started to be used frequently for managing projects in organizations. Since today's technology makes it possible to adopt a more flexible methodology, it is seen that the rate of developing software and other products with agile methodologies has increased compared to previous years. 15. Agile Status Report shows that the adoption of agile project management approaches in software development teams increased from 37% in 2020 to 86% in 2021. By using agile project methods, organizations respond faster to customer requests and market changes, offer better quality software and gain a significant competitive advantage. Agile project management methodologies are designed to use minimal documentation to facilitate flexibility and responsiveness to changing conditions. In agile projects, less time is allocated to the planning stage compared to traditional project management and more flexibility is used in the project life cycle processes. Mature and flexible processes and an interactive organizational structure constitute the basic aspects of agile project management. Project success factors are standards used by stakeholders to determine whether the project is meeting their expectations or not. These success factors show the stakeholders that it is not only focused on producing a quality product, but also moving in parallel with the goals and objectives of the organization. In this thesis, the impact of agile project management on project success was examined. In this context, a literature search was conducted for project success and agile project methods approaches. In this study, agile project management is defined in six dimensions: (i) management, (ii) process, (iii) organization, (iv) people, (v) project and (vi) technique; and project success is defined in four dimensions: (i) scope, (ii) quality, (iii) time and (iv) cost. Structural Equation Modeling method was used to examine the relationship between agile project management and project success. In the study, data were collected by online survey method. After a survey with 104 participants in total, results were obtained using the Smart PLS Program. When the results were analyzed, it was found that the process sub-dimension was more effective than the other dimensions in measuring the agile project management dimension; and it has been seen that the main sub-dimensions that measure project success are quality and time. Finally, when the structural model is examined, it is seen that there is a significant and positive relationship between the agile project approaches and project success.