İletişim ve medya teknolojilerinin sosyal ve kültürel etkileri: Burkina Faso örneği
Socio-cultural effects of communication and media technologies: Case of Burkina Faso
- Tez No: 685841
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknoloji, günümüzde küresel bir alan oluşturmuştur. Her yerde, tüm ülkelerde ve hatta tüm bilim dallarında teknoloji kullanılmaktadır. İnsanların teknolojiyi kullanmasının esas sebebi, yaşam koşullarını iyileştirmesidir. Böylece, iletişim ve medya anabilim dalında da, bu fırsat kullanılmaktadır. Özellikle yeni medya; iletişim ve medya teknolojisinin güncel örneğidir. Facebook, WhatsApp, Instagram, YouTube, LinkedIn gibi uygulamalar ve diğer tüm iletişim teknolojileri ve medya araçları, bu gelişmelerin bir sonucudur. Bu çalışmada, derinlemesine görüşme yöntemini kullanarak, iletişim ve medya teknolojileri; sosyal, kültürel, politik ve ekonomik açıdan araştırılmış ve teknolojinin, Burkina Faso örneği üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Nitel bir araştırma olarak bu çalışma, 2020'de gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, 12 kişiden oluşan bir örneklem kullanılmıştır. Böylece çalışma, Burkina Faso'nun iletişim ve medya teknolojilerinin; sosyal, kültürel, politik ve ekonomik düzeydeki olumlu ve olumsuz etkisini anlamayı mümkün kılmıştır. Çalışmanın temel amacı, iletişim ve medya teknolojilerinin Burkina Faso toplumu ve kültürü üzerindeki etkisini anlamaktır. Başka bir deyişle bu çalışma, Burkina Faso'nun iletişim ve medya teknolojilerinin, günlük hayattaki rolünü göstermektir. Çalışmada, Burkina Faso'daki iletişim ve medya teknolojilerinin, sosyal ve kültürel etkileri incelenmektedir. Bu teknolojilerin sosyokültürel etkileri, ülke için hem olumlu hem de olumsuzdur. Burkina Faso'nun iletişim ve medya teknolojileri ile ilgili olan bu çalışma sonucunda elde edilen bulgulara da burada yer verilmiştir. Bu bulguların en önemli olanı, tüm sektörlerin dijitalleşmesinden dolayı, Burkinalıların sosyal bağlarını sürdürmek için yeni iletişim ve medya teknolojileri kullanmakta olmasıdır. Burkina Faso'da iletişim ve medya teknolojilerinin kullanılmasının önemi, uluslararası medya ve ülke medyasında en çok kullanılan araçlarda, kalite konusunda sergilenen tutumdur. Dahası, bu sosyal platformlarda kimlerin ne kadar zaman geçirdiği, hangi alanların tercih edildiği ya da edilmediği, belirli bir konu hakkında tercih edilen en iyi sosyal ağ hangisi gibi bilgiler de, çalışmada net bir şekilde açıklanmıştır. Son olarak çalışmada, elde edilen veriler sayesinde, insan ilişkileri ile sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik düzeydeki sıkıntıları çözmek adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technology has become a global extent. Technology is used everywhere in all countries, even in all branches of sciences. People use technology to improve their living conditions. The use of technology is also used in the department of communication and media. Especially in the new media field, which utilizes communication and media technology. Applications such as Facebook, WhatsApp, Instagram, YouTube, LinkedIn, and all other communication technologies and media tools are the result of these developments. This study determined the social, cultural, political, and economic factors of communication and media technologies and their impact on Burkina Faso by conducting in-depth interviews. This is a qualitative research conducted in 2020. By conducting in-depth interviews with 12 people, this study has made it possible to directly understand the positive and negative impact of Burkina Faso's communication and media technologies on the social, cultural, political, and economic levels. The aim of this study is to understand the impact of communication and media technologies on Burkina Faso's society and culture. In other words, it is to show the role of Burkina Faso's communication and media technologies in daily life. The social and cultural effects of communication and media technologies are compared. The sociocultural effects of these technologies show positive and negative effects for the country. The research of Burkina Faso's communication and media technologies has permitted to obtain findings. Since almost all the sectors of daily life have been digitalized, Burkinabe people utilize the new communication and media technologies to maintain their social ties. Other findings also show the importance of Burkina Faso's communication and media technologies, the most used media tools, international media and the quality of the country's media. Finally, based on the data, suggestions were made to solve the problems in human relations, social, cultural, political, and economic levels.