Matematik başarısını etkileyen duyuşsal özelliklerin YEM ve MARS yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of affective traits affecting mathematics achievement with SEM and MARS methods
- Tez No: 685845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmanın amacı, matematik başarısını etkileyen duyuşsal özellikleri Yapısal Eşitlik Modellemesi ve MARS veri madenciliği yöntemleri ile incelemektir. Yapısal Eşitlik Modellemesi çok yoğun varsayımlar isteyen bir modeldir. Köklü bir analiz ailesi olan bu model çeşitli avantajları sebebiyle sosyal bilimler için oldukça popülerdir. Bu analize alternatif bir istatistik, daha anlaşılır, esnek bir yapı olabilir mi? Bu soruya yanıt aranması düşünülmüştür. Bu amaca paralel olarak, TIMMS 2019 verilerinden seçilen duyuşsal veriler ve başarı değişkeni ile önce R programı ile YEM kurulmuştur. Sonrasında SPM ile MARS modeli kurulmuştur. Sonuçlar uyum iyiliği ve katsayılar üzerinden karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular ile belirli noktalarda MARS modelinin alternatif bir analiz olabileceği sonucuna varılmıştır. Özellikle iki istatistiksel analizin de temelinde regresyon analizinin olması bu ihtimali artırmaktadır. Elde edilen sonuçlar; MARS modelinin YEM 'den biraz daha iyi sonuçlar verdiğini ve MARS modelinin literatür ile daha uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the affective characteristics that affect mathematics achievement with Structural Equation Modeling and MARS data mining methods. Structural Equation Modeling is a model that requires very intense assumptions. This model, which is a rooted analysis family, is very popular for social sciences due to its various advantages. Could there be an alternative to this analysis, a more understandable and flexible structure? It is intended to seek an answer to this question. In parallel with this aim, firstly, SEM was established with the R program with the affective data selected from the TIMMS 2019 data and the success variable. Later, the MARS model was established with SPM. The results were compared on the goodness of fit and coefficients. As a result, it was concluded that the MARS model could be an alternative analysis at certain points. In particular, the fact that regression analysis is the basis of both statistical analyzes increases this possibility. It has been seen that the MARS model gives slightly better results than SEM in terms of prediction, and the MARS model gives more consistent results with the literature.