Evaulation of seismic response modification factor for steel structures
Sismik tepki değişim faktörlerinin çelik yapılar için bulunması
- Tez No: 68585
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
oz SİSMİK TEPKİ DEĞİŞİM FAKTÖRLERİNİN ÇELİK YAPILAR İÇİN BULUNMASI Doğruer, Alper Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Çetin YILMAZ Ocak 1997, 125 sayfa Bir yapının şiddetli bir deprem esnasında elastik kalabilmesi için büyük kuvvetler için dizayn edilmesi gerekir. Bu kuvvetler ağır ve pahalı yapılar gerektireceğinden daha ekonomik dizaynlar üretmek için modern sismik şartnameler yapıların daha küçük kuvvetlere göre dizayn edilmesini belirtir ve bu da“Yapısal Tepki Değişim Faktörleri”denilen azaltma faktörleri ile yapılır. Bu tez dünyanın değişik şartnamelerinde kullanılan tepki değişim faktörlerini tesis etmek için temel formüllerin çıkarımında bulunur. Daha sonra Türkiye Deprem Şartnamesinde Çelik yapılar için önerilen Tepki Değişim Faktörü R ' m doğruluğunu kontrol eder.iki katlı üç açıklıklı, dört katlı üç açıklıklı ve son olarak sekiz katlı 3 açıklıklı çelik yapılar R'yi her seferinde farklı alarak Türk Deprem Şartnamesine göre farklı zemin ve deprem bölgelerinde dizayn edilmiştir. SAP90 ve DRArN-2-DX kullanılarak, o yapı için varsayılan Tepki Değişim Faktörü R 'in doğruluğunu bulmak için doğrusal ve doğrusal olmayan analizler uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Çelik Yapılar, Tepki Değişim Faktörleri, Deprem VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF SEISMIC RESPONSE MODIFICATION FACTORS FOR STEEL STRUCTURES Doğruer, Alper M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Çetin Yılmaz January 1997, 125 pages For a building structure to remain elastic during a severe earthquake, it must be designed for large forces. Since these forces will require heavy and expensive structures, to produce more economical designs, modern seismic codes specify that structures be designed for smaller forces and these are done by reduction factors generally called as“Structural Response Modification Factors”. In this thesis the basic formulas for establishing the response modification factors used in different codes of the world are derived. The reliability of the response modification factor, R, for the steel structures recommended in the Turkish earthquake code is investigated. iiiTwo story with three bay, four story with three bay, and finally an eight story with three bay steel structures are designed according to the Turkish Earthquake code, considering different soil and hazard conditions with different selections of R each time. By using SAP90 and DRAIN-2-DX, linear and non-linear analysis are performed to find out whether assumed response modification factors are realistic. Keywords Steel Structures, Response Modification Factors, Earthquake IV