Süneklik düzeyi yüksek çelik yapı sistemlerinde lineer olmayan davranışın incelenmesi ve deprem davranış katsayısının belirlenmesi
Non-linear beaviour of steel structures with high ductility level and evaluation of response modification
  1. Tez No: 152362
  2. Yazar: ERKUT ŞAHALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ PİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
SÜNEKLİK DÜZEYİ YÜKSEK ÇELİK YAPI SİSTEMLERİNDE LİNEER OLMAYAN DAVRANIŞIN İNCELENMESİ VE DEPREM DAVRANIŞ KATSAYISININ BELİRLENMESİ ÖZET Sismik aktivitesi yüksek bölgelerde yapıların yeterli bir güvenlik seviyesine sahip olarak ekonomik bir şekilde inşası, yapıların deprem yükleri etkisi altındaki lineer olmayan davranışları ve süneklik düzeyleri ile çok yalandan ilgilidir. Bu durum dünyada meydana gelen büyük depremler sonrasında sünek çelik yapıların önemini daha da artırmıştır. Süneklik düzeyi yüksek bir yapının maruz kalacağı yatay yüklerin şiddetinin sünek olmayan bir yapınınkine göre maruz kalacağı yatay yüklerin şiddetinden çok daha az olması, bu tür yapılara verilen önemin doğruluğunu göstermektedir. Son yıllarda teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler sonucunda ortaya çıkan lineer olmayan analiz yapabilen paket programlardan faydalanarak, yapıya etkiyecek deprem yükleri sonucunda, yapının davranışlarının ve göçme güvenliklerinin gerçekçi bir şekilde belirlenmesi mümkün olmuştur. Lineer olmayan analiz (Pushover) sonucunda plastik mafsal oluşumları, yapının kapasite spektrum eğrisi, taban kesme kuvveti - çatı deplasmanı eğrisi gibi veriler elde edilmekte ve bu sonuçların değerlendirilmesiyle sistemin süneklik oram bulunabilmektedir. Bütün bu hususlar dikkate alınarak dışmerkez güçlendirilmiş çelik bir çerçevenin deprem yükleri etkisi altodaki lineer olmayan davranışlarının incelenmesini ve bunun sonucunda deprem davranış katsayısının hesaplanmasını amaçlayan bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Tez esas itibari ile altı bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde süneklik düzeyi yüksek sistemler hakkında bilgi verilmiş bunun yanında yapı performans seviyeleri açıklanmıştır. ıxTezin ikinci bölümünde ise deprem davranış katsayısının ( R ) gelişim süreci, değişik ülkelerdeki kullanılışı ve hesaplanmasında izlenen prosedür hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde lineer olmayan statik analiz ( Pushover ) hakkında bilgi verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ele alman süneklik düzeyi yüksek dışmerkez güçlendirilmiş çelik çerçeve için sistem davranış katsayısının hesaplanması gösterilmiştir. Burada öncelikle deprem etkisi altındaki çerçevenin elastik analizi yapılmış, bağlantı kirişi boyutlandmlmış ve çelik çerçevenin plastik yüklere göre hesabı yapılmıştır. Tezin beşinci bölümünde R katsayısının hesap algoritması verilmiştir. Tezin Son bölümü ise bu çalışmada verilen sonuçların açıklanmasına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
NON - LINEAR BEHAVIOUR OF STEEL STRUCTURES WITH HIGH DUCTILITY LEVEL AND EVALUATION OF RESPONSE MODDJICATION FACTORS SUMMARY The safe and economical design of structures in seismic regions is closely related to the non - linear behaviour and ductility level of structural systems. The importance of steel structures with high ductility level has understood beter after big earthquakes. As a result of the developments in advanced analysis and design metods many computer programs that achieve to verify non - linear analysis have developed. These type of softwares gives us the real response of the structure. As a result of non-linear analysis, it will be possible to obtain capacity spectrum curve, V - A curve and the formations of plastic hinges of the structure. According to the data that obtain from non - linear analysis, it is possible to determine the ductility ratio. Based on these ideas, a research is conducted to study the non - linear behaviour of eccentrically braced frame structures and determine the response modification factors. The thesis consist of six chapters. In the first chapter of the thesis, informations about systems with high ductility level are given. In addition, performance levels are explained. In the second chapter ; history of response modification factors, R factors in seismic building codes for different countries and the evaluation of response modification factors are defined. Third chapter is devoted to the non - linear static analysis ( Pushover ). XIIn the fourth chapter of the thesis, the evaluation of the response modification factor for the eccentrically braced frame structure is given. The chapter also contains, the elastic analysis of the frame and the design of steel frame with plastic loads. The last chapter covers the conclusions of the study. xn