Osmanlı Afrikası ve çokkültürlülük
Ottoman Africa and multiculturalism
  1. Tez No: 685851
  2. Yazar: MUSA BAĞRIAÇIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yaşadığımız dünyada her gün yeni gelişme ve değişmeler meydana gelmektedir. Bu gelişme ve değişmeler esnasında da farklı farklı yeni kavramlar ortaya çıkmaktadır. Bu kavramlar içerisinde belki de en önemlisi ve en popüleri“multiculturalism”kelimesinden dilimize çokkültürlülük olarak geçen terimdir. Bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nun Afrika topraklarını yönetirken uyguladığı politikaların çokkültürlülük çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde çok çeşitli dinlere, dillere, ırklara, kültürlere mensup grupları bir arada bulundurmuştur. Hüküm sürmüş olduğu yaklaşık altı yüz yıl boyunca farklı özelliklere sahip bu grupları adaletli ve uyum içerisinde bir arada yönetmeyi başaran dünyadaki nadir imparatorluklardan birisi olmuştur. Bu başarısı ile dünyada Osmanlı Dönemi için“Osmanlı Barışı”ifadesi kullanılır olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu'nun uygulamış olduğu“millet sistemi”ile her grup kendi içerisinde ve diğer gruplar ile barış içinde, refah ve huzur ortamında varlıklarını sürdürmüşlerdir. Osmanlı İmparatorluğu dini, siyasi, askeri, sosyal ve kültürel bağları ile Afrika'yı yüzyıllarca idare etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu buradaki halkı yönetirken halkın din, dil, gelenek, görenek, kıyafet yani kültürel değerlerine herhangi bir müdahalede bulunmamıştır ve günümüzde“çokkültürlülük”olarak adlandırılan bir politika uygulamıştır.
Özet (Çeviri)
New developments and changes occur in the world everyday. Different concept emerge as a result of these developments and changes. The most important and the most popular one among these concepts is perhaps“multiculturalism”which is called as“çokkültürlülük”in our language. In this study, it is aimed to examine the multiculturalism policies of The Ottoman Empire while ruling the African lands. The Ottoman Empire kept together many groups with different religions, languages, races and cultures. The Ottoman Empire had been one of the rare empires that succeed in ruling the groups with different characteristics together with justice and harmony nearly six hundred years. As a result of this success, the expression of the“Ottoman Peace”had been used in the world for the Ottoman Period. Each group continued their existence in peace, prosperity and tranquility within themselves and with other groups thanks to the“Nation System”implemented by the Ottoman Empire. The Ottoman Empire ruled Africa for centuries with its religious, political, military, social and cultural ties. While ruling Africa, The Ottoman Empire did not interfere in the people's religion, language, tradition, customs, clothing, in other words, cultural values and implemented a policy called“multiculturalism”today.