Alman Doğu Afrikası'ndaki kolonizasyon faaliyetleri ve Osmanlı-Alman ilişkilerine yansımaları
Colonisation activities in German East Africa and their reflections on Ottoman-German relations
- Tez No: 912307
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TURĞUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
II. Reich dönemi olarak da bilinen 19. Yüzyılda Prusya önderliğinde birleşen Alman İmparatorluğu'nun genişleme ve kolonyal hareketlere girişilmesine olanak sağlayan bir dönem olmuştur. Özellikle Almanya'nın Doğu Afrika'daki kolonyalizminin temelleri bu dönemde atılmış ve bu noktada Alman Doğu Afrika Şirketi önemli bağlantılar sağlamıştır. Genel olarak 1884'lerde başlayan bu süreç Almanya'nın I. Dünya Savaşı'ndaki yenilgisine dek sürmüş ve Doğu Afrika'da dengeler İngiltere lehine değişmiştir. Alman kolonyalizmi sürerken Almanya bu coğrafyada ciddi direnişlerle karşılaşmıştır. Özellikle Arap İsyanı ve Maji Maji İsyanı bu bağlamda değerlendirilebilir. Doğu Afrika Müslümanlarının hilafet paydası dayanağında Osmanlı Devleti'nden yardım istemesi Osmanlı Devleti'nin bu coğrafya ile daha yakından ilgilenmesini sağlamışsa da bu dönemde gerek halifenin iç politikada zor durumda bulunması ve gerekse uluslararası güç dengesinde istediği konumda bulunamaması sebebiyle bu coğrafyaya yeteri kadar destek olamadığını söyleyebilmek mümkündür. Bu durum Doğu Afrika Müslümanlarını farklı arayışlara yöneltmiş ve bu doğrultuda mücadeleler vermelerinin yolunu açmıştır.
Özet (Çeviri)
The 19th century, also known as the Second Reich period, was a period that enabled the German Empire, which was united under the leadership of Prussia, to engage in expansion and colonial movements. In particular, the foundations of Germany's colonialism in East Africa were laid in this period and at this point, the German East Africa Company provided important connections. In general, this process, which started in the 1884s, continued until Germany's defeat in World War I and the balance in East Africa changed in favour of Britain. While German colonialism continued, Germany encountered serious resistance in this geography. Especially the Arab Revolt and Maji Maji Revolt can be evaluated in this context. Although the fact that the Muslims of East Africa asked for help from the Ottoman Empire on the basis of the caliphate led the Ottoman Empire to take a closer interest in this geography, it is possible to say that the Ottoman Empire could not support this geography sufficiently in this period due to the caliph's difficult situation in domestic politics and its inability to be in the desired position in the international balance of power. This situation led the Muslims of East Africa to different searches and paved the way for their struggles in this direction.