The Late Ottoman imperialist endeavor in Central Africa: The province of equatoria (Hatt-i istiva)
Orta Afrika'da Geç Osmanlı emperyalist yayılmacılığı: Hatt-ı istiva (Ekvatorya) eyaleti
  1. Tez No: 832616
  2. Yazar: REYYAN DEMİRAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, vali/müdür Emin Paşa dönemindeki Mısır Sudanı eyaleti olan Ekvatorya'yı, Emin Paşa'nın biyografisine odaklanarak incelemektedir. 19. yüzyılın sonlarında Afrika kıtası, Avrupalı devletler arasında sömürgecilik yarışına sahne oldu. Osmanlı İmparatorluğu'nun bir eyaleti olan Mısır da bu devletlerden biriydi. Hıdiv İsmail Paşa'nın Nil imparatorluğu projesi, yeni keşfedilen Yukarı Nil bölgesine yapılan seferler sonucunda günümüz Güney Sudan ve Uganda'sında bulunan Hattı İstiva (Ekvatorya) eyaletinin/ müdürlüğünün kurulmasına yol açtı. Bu bölge, Osmanlı'nın Berlin Konferansı'na (1885) katılımıyla egemenlik haklarının güvence altına alındığı, Mısır Sudanı'nın en güney ve uzaktaki kısmıydı. Bu tez öncelikle Kavalalı Mehmed Ali Paşa tarafından başlatılan Mısır emperyalizmini Osmanlı Afrikası çalışmalarıyla kesişim içinde değerlendirerek Osmanlı İmparatorluğu'nun Albert Gölü'ne kadar olan güney sınırlarını tartışmayı amaçlar. Bu çalışma Hatt-ı İstiva'nın 1870'lerin başında resmen kuruluşunun, Osmanlı İmparatorluğu'nun toprak kaybettiği bir dönemde, Orta Afrika'da Avrupa sömürgeciliği öncesi gerçekleştirilen istisnai bir yayılmacılık olduğunu savunmaktadır. Avrupa merkezli tarihçiliğin sömürgeciliği Avrupalılara mal eden görüşüne istisnai bir durum ekleyen bu çalışma, İsmail Paşa'nın Sudan'da Avrupalı devletlerin sömürgeci politikalarını takip etmeye çalıştığını savunur. Emin Paşa'yı Kurtarma Seferi'nin öncesi ve sonrasındaki gelişmeler Emin Paşa'nın ve Hatt-ı İstiva'nın geniş bir tanınırlığa ve öneme sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the Egyptian-Sudanese province of Equatoria in the time of Governor Emin Pasha with a focus on his biography. The late 19th-century African continent witnessed imperial competition among the European states, including Egypt as a North African province of the Ottoman Empire. Khedive Ismail Pasha's project of a united Nile empire resulted in expeditions to the then recently explored roots of the Nile and eventually led to the foundation of the province/directorate of Equatoria located in modern-day South Sudan and Uganda. It was the southernmost and remotest part of Egyptian Sudan, where the sovereign rights of the Ottomans were secured by their participation in the Berlin Conference (1885). For this reason, this thesis firstly aims to frame the Egyptian imperialism initiated by Kavalalı Mehmed Ali Pasha at an intersection with Ottoman Africa studies by discussing the borders of the Ottoman Empire in the south up to Lake Albert. This thesis argues that the founding of this province was an exceptional case of imperialism executed by the Ottomans right before European colonization in the early 1870s. By also challenging the Euro-centric view of colonialism, it considers Ismail Pasha's actions resembling that of the European colonialist policies reflected in the Sudan. The earlier and later developments of the Emin Pasha Relief Expedition proved the significance of Emin Pasha and the province by the wide and global recognition of them.