Application of modular design and concurrent engineering principles to crane production
Modüler tasarım ve eşzamanlı mühendislik ilkelerinin vinç imalatına uygulanması
- Tez No: 68587
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz MODÜLER TASARIM VE EŞZAMANLI MÜHENDİSLİK İLKELERİNİN VİNÇ İMALATINA UYGULANMASI Gencer, ö. Gürel Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Alp Esin Yardımcı Tez Yöneticisi : Y. Doç. Macit Karabay Ocak 1997, 107 sayfa Bu tez modüler tasarım ve eşzamanlı mühendislik ilkelerinin bir örnek olay çerçevesinde birleştirilmesi için yapılmış bir çalışmadır, örnek olay konusu olarak gezer köprü/portal vinçlerin kaldırma grubu seçilmiştir. Kaldırma grubunun modüler tasarım ilkeleri belirlenmiş, böyle bir tasarım İçin bir çerçeve çizilmiştir. Kaldırma grubu modüllerine ayrılmış ve bu modüller eşzamanlı mühendislik ortamında tasarlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Modüler Tasarım, Eşzamanlı Mühendislik, Vinç İmalatı iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF MODULAR DESIGN AND CONCURRENT ENGINEERING PRINCIPLES TO CRANE PRODUCTION Gencer, Ö. Gürel M.S., Mechanical Engineering Department Supervisor : Prof. Dr. Alp Esin Co-Supervisor : Asst. Prof. Macit Karabay January 1997, 107 pages This thesis is an attempt to combine Modular Design and Concurrent Engineering principles within the frame of a case study. Hoisting group of an overhead traveling/gantry crane is chosen for that purpose. Principles for the modular design of a hoisting unit are established, and an outline for such a design is created. Hoisting unit is decomposed into modules and these modules are designed in a concurrent engineering environment. Keywords : Modular Design, Concurrent Engineering, Crane Manufacturing m