Study of a vacuum tube solar collector
Vakumlu tüp kollektörü üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 68588
  2. Yazar: ETHEM GÜNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİZ PAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
öz VAKUMLU TÜP KOLEKTÖRÜ ÜZERİNDE BÎR ÇALIŞMA Güngen, Ethem Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ediz Paykoç Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüknettin Oskay Ocak 1997, 97 Sayfa Bu tezde vakumlu tüpden oluşan ve otomatik kontrol ile güneşi takip eden parabolik yansıtıcılı kollektör sistemi tasarlanıp, üretilmiştir. Sistemin verimliliği üç geliştirmeyle artırılmıştır. Birincisi bir yansıtıcı yerleştirilmesi, ikincisi güneş takibi için bir elektrik devresi kullanılması ve sonuncusu taşınım ve iletim ısı transferini azaltmak için vakum yapılması. 1.2 cm çapında ve 122 cm uzunluğunda bakır bir U-borusu ve ortasında çok ince bir bakır plaka ısı emici yüzey olarak kullanılmıştır. Akışkan olarak su kullanılmıştır. Deneyle ilgili olarak değerler alınırken suyun giriş ve çıkış sıcaklıkları, cam tübün ve ısı emici yüzeyin sıcaklıkları ölçülmüştür. Bütün deney boyunca sistem içindeki vakumun 40 torr altında sabit tutulabilmesi için büyük hassasiyet gösterilmiştir. Birim alana düşen güneş enerjisi de ölçülmüştür.Bu sayede ısı emici yüzeyden cam tübe kaybedilen ve cam tüpten çevreye yayılan ısı ve sistemin verimliliği incelenmiş, ve buna bağlı verim grafikleri çizilmiştir. Sonuç olarak hem yansıtıcının ve hem de vakumun sistem performansına etkisi olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Vakumlu Tüp Kollektörü, Güneş Takibi, Yansıtıcı VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDY OF A VACUUM TUBE SOLAR COLLECTOR Güngen, Ethem M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ediz Paykoç Co-Supervisor : Prof. Dr. Rtiknettin Oskay January 1997, 97 pages In this thesis, a vacuum tube solar collector with a parabolic reflector tracking the sun radiation automatically, is designed and constructed. Three kinds of applications are done to improve the performance of the system. First is to place a reflector, second is to use an electric circuit to make solar tracking and the last is to make vacuum in the glass tube for decreasing the convective and conductive heat transfer. A 1.25 cm diameter and 122 cm long copper U-tube with a very thin copper fin is used as the absorber surface. Water is used as the working fluid. During the data taking process the inlet and outlet temperatures of the working fluid, glass tube surface temperature and the absorber surface temperatures are measured. Great mcare is taken to keep the system in vacuum below 40 torr through all the measurements. Solar irradiation is measured to calculate the efficiency of the system. By the help of this data, the heat flux from the absorber to tube, outward flux from a section of the tube to the surroundings and the efficiency of the system are examined and the efficiency curves are plotted. It is concluded that both the reflector and vacuum condition in the tube affect the performance of the collector. Keywords : Vacuum Tube Solar Collector, Solar Tracking, Solar Reflector IV