Markaların Instagram hikâyelerinin katılım ve etkileşim yaratmadaki rolü
The role of brands in Instagram stories in creating participation and interaction
- Tez No: 685883
- Danışmanlar: PROF. DR. R. GÜLAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal medya platformları marka bilinci uyandırmak için yeni fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı markaların Instagram hikayelerinin katılım ve etkileşim yaratmadaki rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde ikamet eden instagram kullanıcıları oluşturmaktadır. Bu amaçla katılımcılara uygulanan ankette öncelikli olarak demografik yapılarına ve refah düzeylerine ilişkin tanımlayıcı sorular yöneltilmiştir. Daha sonrasında markaların instagram hikayelerinin yarattığı katılım ve etkileşimi anlamak için sorular yöneltilerek geniş bir sorgulama yapılmıştır. Araştırmaya toplam 400 kişi katılmıştır. Geniş kapsamlı tanımlayıcı ve karşılaştırmalı bir analiz sonucunda markaların instagram hikayelerinin katılım ve etkileşim yaratmadaki rolünün katılımcılara ait birçok değişkenden eş zamanlı olarak etkilendiği saptanmıştır. Diğer taraftan instagram hikayelerinin katılım, içerik, paylaşım ve etkileşim boyutları arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bir kısım sosyal medya uygulamalarının (etkileyiciler, interaktif uygulamalar ve kaydırmalı reklamlar) ise instagram hikayelerinin etkinliği bağlamında önemli bir rolünün olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media platforms offer new opportunities to raise brand awareness. The aim of this study is to examine the role of brand storytelling on instagram in creating of participation and interaction. The sample of the study consists of instagram users residing in Istanbul. For this purpose, a questionnaire was applied to the participant. First of all, descriptive questions were asked about their demographic structure and level of income. Afterwards, a wide-ranging questioning was conducted to understand the role of brand storytelling on instagram in creating of participation and interaction. A total of 400 instagram users participated in the study. As a result of a comprehensive descriptive and comparative analysis, it was found that the role of brand storytelling on instagram in creating of participation and interaction were simultaneously affected by many variables. At the same time, it was determined that there is a strong and positive relationship between the engagement, content, sharing and interaction dimensions of storytelling on instagram. It has been observed that some social media applications (influencers, interactive applications and scrolling ads) do not play an important role in the effectiveness of storytelling on Instagram.