Lojistik köy yeri seçiminin entropi ve moora yöntemleriyle değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of logistic village location selection by entropy and moora methods: The case of Turkey
- Tez No: 685882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Lojistik köyler çevreyi korumak, karma taşımacılık faaliyetlerini yaygınlaştırmak ve lojistik faaliyetlerin tek bir bölgeden etkin bir şekilde gerçekleşebilmesini sağlamak amacıyla kurulmaktadır. Ticaretin küreselleşmesiyle hem uluslararası ticaretten daha fazla pay almak hem de etkili bir lojistik ağına sahip olmak isteyen devlet ve işletmeler için her geçen gün önemini arttırmaktadır. İlk kez 1960'lı yıllarda endüstrinin hızla gelişim gösterdiği ABD'de görülmüş, sonraki yıllarda Avrupa ve dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır. Türkiye'de ise ilk kez kamu tarafından 2007 yılında Samsun'da (Gelemen) açılmıştır. Günümüzde ise kamu tarafından halihazırda 25 lojistik köy yatırımı olup, bu yatırımlardan 11 tanesi işletmeye açılmıştır. Lojistik köy yatırımlarının artması hiç kuşkusuz Türkiye'nin üzerinde bulunduğu coğrafyadan kaynaklanmaktadır. Özellikle üç tarafının denizlerle çevrili olması, Avrupa ve Asya kıtaları arasında köprü vazifesi görmesi, Uzak Doğu ülkeleri ile Avrupa ülkeleri arasında kilit bir konumda yer alması Türkiye'ye stratejik üstünlük sağlamaktadır. Bu sebeple güçlü bir lojistik altyapısına sahip olmak ve bölgesel bir üs ülkesi haline gelmek için lojistik köy yatırımları artmalıdır. Ayrıca stratejik konum avantajından maksimum şekilde faydalanmak için lojistik köylerin kurulacağı yerin doğru seçilmesi de önemlidir. Bu sebeple çalışma kapsamında Türkiye'de lojistik köy yeri seçimi incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan iller için lojistik köy yer seçim önerisi sunmaktır. Ayrıca lojistik köy olmayan ya da herhangi bir lojistik köy yatırımı bulunmayan illerin karşılaştırılarak hangi illere öncelik verilebileceğinin tespit edilmesi de amaçlanmaktadır. Türkiye'deki illeri kapsayan bu araştırmayla lojistik köy kurulabilirliği 10 farklı kriter dikkate alınarak araştırılmıştır. Çalışmadaki kriterler objektif ağırlıklandırma yöntemlerinden Entropi yöntemiyle ağırlıklandırılmış ve çok kriterli karar verme yöntemlerinden MOORA yöntemiyle analiz edilerek en uygun alternatif iller tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistic villages are established in order to protect the environment, to expand mixed transportation activities and to ensure that logistics activities can be carried out effectively from a single region. With the globalization of trade, it is increasing its importance day by day for governments and businesses that want to both get a bigger share from international trade and have an effective logistics network. It was first seen in the USA, where the industry developed rapidly in the 1960s, and spread to many parts of Europe and the world in the following years. In Turkey, it was opened by the public for the first time in Samsun (Gelemen) in 2007. Today, there are 25 logistics village investments by the public sector, and 11 of these investments have been put into operation. The increase in logistics village investments is undoubtedly due to the geography on which Turkey is located. The fact that it is surrounded by sea on three sides, serves as a bridge between the continents of Europe and Asia, and is in a key position between the Far East countries and European countries provides Turkey with a strategic advantage. For this reason, logistics village investments should increase in order to have a strong logistics infrastructure and become a regional base country. It is also important to choose the right place where the logistics villages will be established in order to make the most of the strategic location advantage. For this reason, within the scope of the study, the choice of logistics village location in Turkey has been examined. The aim of this study is to present a logistics village location selection proposal for the provinces in Turkey. It is also aimed to determine which provinces can be given priority by comparing the provinces that are not logistics villages or that do not have any logistics village investments. With this research covering the provinces in Turkey, the possibility of establishing a logistics village was investigated by considering 10 different criteria. The criteria in the study were weighted with the Entropy method, one of the objective weighting methods, and the most suitable alternative provinces were determined by analyzing with the MOORA method, one of the multi-criteria decision making methods.