Evlilik birliği kurmamış aile danışmanlarının mesleki süreçte yaşadığı zorluklar
Difficulties experiencing in the professional process of family counselors who have not formed a marriage union
  1. Tez No: 685891
  2. Yazar: BÜŞRA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aile danışmanlığı ve eğitimi alanına ilgi, aile kurumuna yaptığı katkı ve kazanımlar göz önünde bulundurularak zaman içinde oldukça artmıştır. Alanda aktif olarak rol alan 'Aile Danışmanlığı ve Eğitimi' yüksek lisans veya akredite üniversitelerce verilen sertifika programını tamamlayıp 'Aile Danışmanı' unvanı almaya hak kazanmış uzmanların yaşadığı bir takım zorluklar mevcuttur. Bu araştırmanın amacını aile danışmanlarının mesleki çalışmaları içinde yaşadığı olumsuz durumların ve tutumların medeni hal bakımından incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden betimsel fenomenolojik desende yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüt örneklem ile belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ve açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri analizinde yapılan görüşmelerden elde edilen ortak ve benzer olan noktalar bulunarak 8 ana tema oluşturulmuş ve temalar katılımcılardan edinilmiş doğrudan alıntının yanında tablolar aracılığı ile nesnel biçimde yansıtılarak araştırma metninde yer almıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında aile danışmanlarının deneyimleri doğrultusunda verilen hizmetin medeni durumla ilintili olmadığını fakat danışanların medeni duruma yüklediği anlamın danışmanlık sürecini yakından etkilediği saptanmıştır. Araştırma sonuçları, ilgili alan yazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interest in the field of family counseling and education has increased considerably over time, taking into account its contribution and achievements to the family institution. There are a number of challenges faced by experts who are actively involved in the field of 'Family Counseling and Education' who have completed a master's degree or a certificate program issued by accredited universities and are eligible for the title of 'family counselor'. The aim of this study is to examine the negative situations and attitudes experienced by family counsellors in their professional work in terms of marital status. The research was conducted in a descriptive phenomenological pattern from qualitative research methods. The maximum diversity and criteria of the study's Working Group sampling methods were determined by sampling. In the study, a semi-structured interview form consisting of open-ended questions developed by the researcher was used to collect data. 8 main themes were created by finding common and similar points obtained from interviews conducted in data analysis, and the themes were objectively reflected through tables, as well as a direct quote obtained from participants, and were included in the research text. Looking at the results of the study, it was found that the service provided in accordance with the experience of family consultants is not related to marital status, but the meaning that consultants burden on marital status closely affects the counseling process. The results of the research were discussed in accordance with the relevant field type.