Impact of accounting and macro-economic indicators on market value of firms under different legal orientation
Farklı hukuk sistemlerinde muhasebe ve makro-ekonomik göstergelerin firmaların pazar değerine etkisi
  1. Tez No: 685916
  2. Yazar: SHOAIB IRSHAD
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ARIKAN TARIK SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu makale, muhasebe değişkenlerinin ve makroekonomik göstergelerin, UFRS kullanan ve dört farklı yasal yönelim altında sınıflandırılmış on altı ülkenin firmalarının piyasa değeri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. 2006-2019 dönemi için hisse senedi fiyatlarının yıllık verilerini, muhasebe değişkenlerini ve makro-ekonomik göstergeleri analiz ettik. Muhasebe ve makroekonomik göstergelerin, hisse senedi fiyatlarındaki farklı yasal düzenlemeler altında değişen değişkenlik derecelerini açıkladığını gördük. Muhasebe değişkenleri arasında hisse başına kazanç, Anglo-saxon hukuk sistemine sahip ülkelerde daha fazla açıklayıcı güce sahipken, hisse başına düşen defter değeri, kıta avrupası hukuk sistemine sahip ülkelerde daha fazla ağırlık taşımaktadır. Makro ekonomik değişkenlerin genel olarak muhasebe değişkenlerinin açıklayıcı gücünü arttırdığını da tespit ettik. Sonuçlar, ülkelerin piyasa yapısının hisse fiyatları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Her ne kadar banka bazlı önlem Anglo-saxon hukuk sistemine sahip ülkelerde olumsuz bir etkiye sahip olsa da, kıta avrupası hukuk sistemine sahip olan ülkelerinde de olumlu etkiye sahiptir. Öte yandan, piyasaya dayalı tedbirlerin Anglo-saxon hukuk sistemine sahip ülkelerde olumlu önemli bir etkisi olmasına ragmen kıta avrupası hukuk sistemine sahip ülkelerdeönemli bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of accounting variables and macro-economic indicators on the market value of firms of sixteen countries using IFRS, classified under four different legal orientations. We analyzed annual data of share prices along with accounting variables, macro-economic indicators for the period of 2006-2019. We found that accounting and macro-economic indicators explain varying degree of variance in share prices under different legal set ups. Among the accounting variables earnings per share has more explanatory power in common law countries, whereas book value per share carries more weight in the code law countries. We also found that macro-economic variables enhance the explanatory power of accounting variables in general. The results show that market structure of the countries have significant impact on the share prices. Although the bank-based measure has a negative significant effect in common law countries, it has positive effect in code law countries. On the other hand, market-based measure has positive significant effect in code law countries; it does not have any significant effect in common law countries.