Ampute futbolcuların mevkilerine göre fiziksel performans parametrelerinin sezonsal incelenmesi
Seasonal analysi̇s of physi̇cal performance parameters accordi̇ng to the posi̇ti̇ons of amputee football players
- Tez No: 685945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, ampute futbolcuların mevkilerine göre fiziksel performans parametrelerinin sezonsal incelenmesidir. Araştırmaya Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Ampute Futbol Süper Lig'inde mücadele eden Malatya Büyükşehir Belediyesi Ampute Futbol takımından 16 erkek (6 defans, 6 orta saha, 4 forvet) ampute futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan ampute futbolcuların yaş, boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, amputasyon seviyeleri dair bilgiler sezon başı yapılan ölçümlerle belirlenmiştir. Sağ el kavrama kuvveti, sol el kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti, kol kuvveti, sağ el görsel reaksiyon, sol el görsel reaksiyon, 10m sürat, 20m sürat, 30m sürat, esneklik, dinlenik nabız ve maksimal nabız değerleri ise sezon başı, ortası ve sonunda yapılan testlerle belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yaş ortalamalarının 28,93±8,97 yıl, boy uzunluk ortalamalarının 171,37±10,70 cm ve vücut ağırlık ortalamaları 64,11±10,39 kg olarak tespit edilmiş.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigated the parameters of physical performance according to the positions of the amputee football players. A total of 16 (six defence, six midfielders, four strikers) male amputee football players who competed Malatya Municipality Men's Amputee Football Team affiliated to the Turkey Physically Disabled Sports Federation, participated in this research. The age, height, body weight, amputation levels of the amputated football players were obtained the pre-season measurements. Players' right hand grip strength, left hand grip strength, back strength, leg strength, arm strength, right hand visual reaction, left hand visual reaction, 10m, 20m, and 30m sprint, flexibility, resting heart rate and maximal heart rate were measured at the pre-season, mid-season and the end of season. According to the findings of this research, the mean age of participants was 28.93±8.97 years, the mean height was 171.37±10.70 cm and the mean body weight was 64.11±10.39 kg.