Kırsal kesimde yaşayan gebelerin kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of anxiety levels of pregnant women living in rural areas
- Tez No: 685946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gebelerin, kaygı düzeylerinin belirlenmesinin hem gebelik döneminde hem de doğum sonrası aile olma sürecinde veya aileye yeni katılacak bireye yönelik annenin bebekle olan bağlanma ve adaptasyon durumunun sağlanması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma da Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesinin köylerinde yaşayan gebelerin kaygı düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı kesitsel türde olan bu araştırma için gerekli izinler alınarak, Kahramanmaraş Türkoğlu İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aile Sağlığı Merkezi'nde Aralık 2020- Nisan 2021 tarihleri arasında gebelik haftasına göre; 16. hft. olan 80 gebe, 22. hft. olan 90 gebe ve 35. hft. olan 60 gebe ile yürütülerek 230 gebe örneklem grubunu oluşturmaktadır. Veri toplama araçları“Gebe Tanıtım Formu”ve“Cambridge Kaygı Ölçeği (CKÖ)”den oluşmaktadır. Ölçek, gebelik haftasına göre bağımsız olarak uygulanabilmektedir. İstatiksel analizde normal dağılıma uyanlar için bağımsız gruplarda parametrik olarak t testi ve varyans analizi, uymayan değerler için non-parametrik olarak Kruskal Wallis H ve Mann Whitney U testi yapılmıştır. Şu anki gebeliğinde riskli durumu olduğunu ifade eden 16., 22. ve 35. haftada olan tüm gebelerin CKÖ puan ortalamaları gebeliğinde riskli durum olmadığını ifade eden 16., 22. ve 35.
Özet (Çeviri)
It is thought that determining the anxiety levels of pregnant women is important both during pregnancy and in the postpartum process of becoming a family or in terms of ensuring the attachment and adaptation of the mother to the baby for the new person who will join the family. This research was carried out to determine the anxiety levels of pregnant women living in the villages of Türkoğlu district of Kahramanmaraş province. According to the week of gestation, between December 2020 and April 2021 at the Family Health Center affiliated to Kahramanmaraş Türkoğlu District Health Directorate, by obtaining the necessary permissions for this descriptive cross-sectional study; this study was conducted with 16th week 80 pregnant women, 22nd week 90 pregnant women and 35th week 60 pregnant women and 230 pregnant women constituted the sample group. Data collection tools consist of“Pregnant Identification Form”and“Cambridge Anxiety Scale (CAS)”. The scale can be applied independently according to the gestational week. In the statistical analysis, parametric t-test and analysis of variance were used in independent groups for those with normal distribution, and non-parametric Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests were used for those who were with not normal distribution.