Etik pazarlamada tamamlayıcı ve alternatif tıp ürünlerinde müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of customer satisfaction in complementary and alternative medicine products in ethical marketing
- Tez No: 685950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA MÜGE ÇAKARÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gelişen iletişim teknolojileri tamamlayıcı ve alternatif tedavi ürünlerinin farklı kanallardan kolaylıkla pazarlanabilmesine olanak tanımıştır. Tamamlayıcı ve alternatif ürünlerin kullanıcılarından önemli bir bölümünü kronik hastalığı bulunan kişiler oluşturmaktadır. Çalışmada bir kronik hastalığı bulunan 491 kişiye demografik bilgilerin yanı sıra, müşteri memnuniyeti, kullandıkları ürünü tekrar satın alma, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler hakkında bilgi edinme düzeyleri, çevreden etkilenme düzeyleri ve etik bilinç düzeylerine yönelik sorular yöneltilmiştir. Sonraki aşamada araştırmanın modeli doğrultusunda oluşturulan hipotezler gerekli istatistiksel analizlerle test edilmiştir. Analiz sonucunda; araştırma modeli kapsamında geliştirilen H3, H4b, H5a, H5d, H6a, H6b, H6c, H7 hipotezleri kabul edilmiş olup diğerleri reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing communication technologies have allowed complementary and alternative treatment products to be easily marketed through different channels. A significant portion of the users of complementary and alternative products are people with chronic diseases. In the study, 491 people with a chronic disease were asked questions about customer satisfaction, repurchase of the product they used, their level of information about complementary and alternative treatments, their level of being affected by the social environment and their ethical awareness levels, as well as demographic information. In the next stage, the hypotheses created in line with the research model were tested with the necessary statistical analysis. As a result of the analysis; H3, H4b, H5a, H5d, H6a, H6b, H6c, H7 hypotheses developed within the scope of the research model were accepted and the others were rejected.