Ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' attitudes to the music course and their social skills levels
  1. Tez No: 685951
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ortaokul öğrencilerinin müzik dersine ilişkin tutumları ile sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan bu araştırma, betimsel bir araştırma modelinde kurgulanmış ve tarama araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 389 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada Öğrenci Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Beceri Düzeyi Ölçeği ve Müzik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin toplanma aşamasında“Öğrenci Kişisel Bilgi Formu”,“Müzik Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Sosyal Beceri Ölçeği”nin uygulanabilmesi için Ağrı Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gerekli izinler alınarak ve araştırma kapsamındaki okullara gidilerek uygulanmıştır. Araştırmada verilerin çözümlenmesi sürecinin ilk aşamasında veri toplama araçlarından elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmış ve SPSS 22 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği, bağımsız t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda farkın anlamlı çıkması halinde bu farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla post hoc testlerden Games Howell ve Bonferroni testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to examine the relationship between secondary school students' attitudes towards music lessons and their social skill levels, was designed in a descriptive research model and designed as a survey research. The study group of the research consists of 389 children. In the research, Student Personal Information Form, Social Skill Level Scale and Attitude Scale towards Music Lesson were used. In order to apply the“Student Personal Information Form”,“Attitude Scale Towards Music Lesson”and“Social Skills Scale for Children”at the stage of data collection, necessary permissions were obtained from the Governorship of Agri and the Provincial Directorate of National Education and applied to the schools within the scope of the research. In the first stage of the data analysis process in the research, the data obtained from the data collection tools were transferred to the computer environment and analyzed using the SPSS 22 program. Pearson Product-Moment Correlation technique, independent t-test, One-Way Analysis of Variance were used. If the difference was found to be significant as a result of the analysis of variance, the Games Howell and Bonferroni tests, which are post hoc tests, were used to determine between which groups this difference was.