Ambulanslar için sanal gerçeklik uygulaması ile risk farkındalığı eğitimi
Risk awareness training with virtual reality application for ambulances
  1. Tez No: 685952
  2. Yazar: ESRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN ELEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İş kazalarının azaltılabilmesi ve güvenli çalışma ortamının oluşturulabilmesinin temeli iş güvenliği eğitimleridir. Bu çalışmada sağlık zincirinin önemli bir parçası olan ve meslekleri gereği çok çeşitli risk faktörüne maruz kalan hastane öncesi sağlık hizmetleri çalışanları için sağlanan iş güvenliği eğitimlerinin etkinliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Endüstri 4.0 bileşenlerinden biri olan sanal gerçeklik teknolojisi kullanılarak bir iş güvenliği eğitim materyali (OhsVR) oluşturulmuştur. Unity3D oyun motoru kullanılarak oluşturulan eğitimin etkinliğinin ölçülebilmesi için aynı eğitim içeriğine sahip klasik bir eğitim de oluşturularak, iki eğitim karşılaştırılmıştır. Ambulans personeli üzerinde uygulanan eğitimler sonucunda sanal gerçeklik ile verilen eğitimin klasik eğitimden daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational safety trainings are the basis of reducing work accidents and creating a safe working environment. In this study, it is aimed to increase the effectiveness of occupational safety training for pre-hospital healthcare workers who are an important part of the health chain and are exposed to various risk factors due to their profession. For this purpose, an occupational safety training material (OhsVR) was created using virtual reality technology, which is one of the Industry 4.0 components. In order to measure the effectiveness of the training created using the Unity3D game engine, a classic training with the same training content was created and, the two trainings were compared. As a result of the trainings performed on ambulance personnel, it was concluded that virtual reality training was more effective than classic training.